Start Wiadomości Pół miliona więcej mieszkańców Wysp w cztery lata

Pół miliona więcej mieszkańców Wysp w cztery lata

961
0

Od 2011 roku populacja Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 565 tysięcy, głównie z powodu napływu imigrantów – szacują naukowcy z uniwersytetu Oksforda. Z badania wynika, że dwie trzecie nowych mieszkańców pochodzi z krajów Unii Europejskiej.

Analizując dwa zestawy danych – narodowy cenzus z 2011 i bieżące informacje publikowane przez Labour Force Survey, analitycy z Oxfordu oceniają, że wzrost populacji, napędzany wzrostem ekonomicznym, widoczny jest we wszystkich rejonach Wielkiej Brytanii.

Naukowcy podkreślają, że największe zmiany demograficzne zaszły w Londynie. Prawie 3,2 miliona mieszkańców stolicy urodziło się poza granicami UK. To o 200 tys. więcej niż podano w cenzusie z 2011. Duży wzrost odnotowano również na Południowym Zachodzie – tam populacja zwiększyła się o ponad milion.

Z danych nie wynika, w jakich rejonach osiedlają się grupy imigrantów z poszczególnych krajów, ale Migration Observatory, które badanie nadzorowało, sugeruje, że jeśli chodzi o obywateli krajów członkowskich UE niewiele zmieniło się w tej kwestii od 2004 roku. Obywatele państw Europy środkowo-wschodniej nadal najchętniej osiedlają się w mniej zurbanizowanych rejonach zachodniej Anglii.

Liczbę przyjezdnych z krajów UE naukowcy szacują obecnie na ćwierć miliona – 12 procent więcej niż w 2011 roku.

Jak twierdzi Madleine Sumption z Migration Observatory, celem badania było dostarczenie danych tym, którzy chcą zapoznać się ze struktura demograficzną kraju jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, ponieważ oficjalne rządowe dane na ten temat mają zostać opublikowane dopiero w latem tego roku.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniMieszkasz w Bournemouth? Możesz dostać bilet do Oceanarium za połowę ceny
NastępnyCouncile tną wydatki nawet o 50 proc. Przyczyną – imigranci