Start Polecane Podwyżki cen w sklepach w Wielkiej Brytanii

Podwyżki cen w sklepach w Wielkiej Brytanii

1001
0

Według danych Brytyjskiego Konsorcjum Handlu Detalicznego, ceny w brytyjskich sklepach wyraźnie wzrosły w ubiegłym miesiącu. Przyczyną tego ma być przede wszystkim Brexit i niedobór kierowców samochodów dostawczych.

W sierpniu ceny w sklepach wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym. Przyczynił się do tego wzrost cen towarów nieżywnościowych o 0,6 proc., w tym gwałtowny wzrost cen sprzętu elektronicznego spowodowany brakiem mikroprocesorów i problemami z ich wysyłką.

Chociaż ceny w brytyjskich sklepach pozostają poniżej poziomu z 2020 roku – w sierpniu spadły o 0,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej – oznacza to wyhamowanie deflacji z poziomu 1,2 proc. odnotowanego w lipcu w ujęciu rocznym.

„Sprzedawcy żywności walczą o to, by utrzymać ceny na jak najniższym poziomie. Ale rosnąca presja ze strony stale wzrastających kosztów towarów i wysyłki, jak również biurokracji związanej z Brexitem, oznacza, że nie będzie to możliwe do utrzymania przez dłuższy czas, a podwyżki cen żywności mogą nastąpić już w nadchodzących miesiącach” – powiedziała Helen Dickinson, dyrektor naczelna BRC, która reprezentuje kilkaset firm z branży handlu detalicznego.

PoprzedniMieszkańcy Southampton jednoczą się, aby powstrzymać plany budowy masztu 5G
NastępnyWięcej orłów morskich wypuszczonych na Isle of Wight