Start Polecane Podwyżki cen paliw spowodują wzrost cen żywności

Podwyżki cen paliw spowodują wzrost cen żywności

591
0

Podwyższone ceny paliw spowodują, że ludzie będą płacić więcej za żywność w sklepach i restauracjach, powiedział organ handlu branżowego.

Jak podała Federacja Dystrybutorów Hurtowych, wysokie koszty oleju napędowego zostaną ostatecznie przeniesione na klientów.

Rosnące ceny paliw powodują presję na sklepy, w tym niedobory siły roboczej, twierdzą detaliści. Gospodarstwa domowe zmagają się z kryzysem kosztów utrzymania, gdy inflacja rośnie.

Gdy ceny paliw osiągnęły rekordowy poziom, organizacja handlowa hurtowni brytyjskich poinformowała BBC, że jej członkowie przeniosą zwiększone koszty transportu na klientów sklepów spożywczych i restauracji, którzy z kolei przeniosą te koszty na konsumentów.

„Inflacja cen żywności już się dzieje, ale to pogorszy sytuację, ponieważ opłaty zostaną przeniesione na klientów, a potem oczywiście również na użytkowników końcowych” – powiedział James Bielby, dyrektor generalny Federacji Dystrybutorów Hurtowych.

Ceny paliw rosną w obawie przed globalnym szokiem gospodarczym wywołanym inwazją Rosji na Ukrainę.

Ceny zależą głównie od ceny ropy naftowej i kursu dolara, ponieważ umowy zawierane są w dolarach.

W pewnym momencie w tym tygodniu ropa podskoczyła do 139 dolarów za baryłkę, najwyższy poziom od prawie 14 lat, po czym nieznacznie spadła.

PoprzedniKiedy skończą się restrykcje dla podróżnych w UK?
NastępnyDrugi mężczyzna aresztowany, a kolejny zwolniony po zgłoszeniu gwałtu w parku Southampton