Start Polecane Podwyżka składek na ubezpieczenie społeczne najwyżej od ponad 70 lat

Podwyżka składek na ubezpieczenie społeczne najwyżej od ponad 70 lat

509
0

Boris Johnson zapowiedział podniesienie od nowego roku finansowego, czyli od kwietnia 2022 r., składek na ubezpieczenie społeczne o 1,25 punktu proc. Od następnego roku ta podwyżka stanie się odrębnym podatkiem na potrzeby służby zdrowia i opieki społecznej.

W ten sposób obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii wzrośnie do najwyższego poziomu od lat tuż po zakończeniu II wojny światowej. „Financial Times” donosi, że zapowiedziane w marcowym budżecie podwyżki podatku dochodowego i podatku od osób prawnych miały do roku finansowego 2025/26 i tak podnieść obciążenie podatkowe do poziomu 35 proc. PKB, czyli do najwyższego wskaźnika od 1969 r. Zapowiedzi podniesienia składek na ubezpieczenie społeczne oznaczają wzrost tego obciążenia o kolejne 0,5 punktu procentowego do 35,5 procent PKB – co będzie najwyższym poziomem od 1950 roku.

„The Times” podaje, że byłby to najwyższy poziom obciążenia podatkowego od 1948 r., choć zauważa, że 35,5 proc. PKB to nadal mniej niż we Francji i w Niemczech, gdzie ten poziom wynosi odpowiednio ponad 40 proc. i 39 proc. PKB.

PoprzedniAstraZeneca apeluje do rządu, aby się nie spieszyć z decyzją o trzeciej dawce szczepionki
NastępnyBritish Airways uruchomi nową trasę z Southampton