Start Polecane Podwyżka minimalnego wynagrodzenia dla dwóch milionów pracowników

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia dla dwóch milionów pracowników

726
0

Około dwóch milionów najniżej opłacanych pracowników w Wielkiej Brytanii otrzyma podwyżkę płacy wraz ze wzrostem płacy minimalnej.

Krajowa płaca na utrzymanie wzrośnie o 2,2% do 8,91 GBP, co stanowi równowartość ponad 345 GBP rocznie dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Po raz pierwszy otrzymają go również osoby w wieku 23 i 24 lat, a nie tylko te, które ukończyły 25 lat.

Wzrosną również stawki ustawowe dla praktykantów i osób w wieku 18-22 lat, wraz z dobrowolną „realną płacą wystarczającą na utrzymanie”. Jednak setki tysięcy nisko opłacanych pracowników przebywających na tzw. furlough nie odczuje żadnej poprawy.

Ministrowie stwierdzili, że podwyżki płac minimalnych przyniosłaby szczególne korzyści pracownikom w sektorach takich jak handel detaliczny, hotelarstwo oraz sprzątanie i konserwacja. Premier Boris Johnson powiedział, że byłby to „mile widziany impuls dla rodzin w całej Wielkiej Brytanii”.

Sekretarz ds. Biznesu Kwasi Kwarteng wezwał „wszystkich pracowników” do sprawdzenia pakietów płacowych, aby upewnić się, że „otrzymują to, do czego są uprawnieni i przypomniał pracodawcom o ich obowiązku płacenia właściwej pensji”.