Start Wiadomości Podatek od cukru lekiem na otyłość?

Podatek od cukru lekiem na otyłość?

974
0

Specjaliści na całym świecie alarmują, że społeczeństwa tyją w alarmującym tempie. Niestety, w walce z nadwagą nie pomagają kolorowe reklamy namawiające do sięgnięcia po coraz słodsze batony czy firmy farmaceutyczne, które ofiarują leki na każdą dolegliwość i z którymi można łatwo i przyjemnie pozbyć się zbędnych kilogramów.

Walkę z chorobami wynikającymi z otyłości postanowiły podjąć jednak niektóre brytyjskie miasta – Brighton i Hove zamierzają wprowadzić podatek od cukru, czyli „sugar tax”, w wysokości 10p. Ma być to część kampanii promującej zdrowe odżywianie. „Sugar tax” nie jest jednak prawnie usankcjonowany – to tylko apel do sprzedawców i przedsiębiorców, aby ci nałożyli podatek na napoje bezalkoholowe z dużą zawartością cukru.

Władze zamierzają też w inny sposób zmienić nawyki żywieniowe dzieci i młodzieży. Ich kolejnym krokiem ma być wprowadzenie zdrowych przekąsek, które będzie można kupić w szkolnych sklepikach. Councile w Brighton chcą też wprowadzić do szkół podstawowych obowiązkowy przedmiot – edukację żywieniową. Akcję wspiera znany brytyjski kucharz, Jamie Oliver, który od lat zajmuje się propagowaniem zasad zdrowego żywienia.

Tylko w latach 2012-2013 w Brighton z powodu próchnicy ponad 300 dzieci musiało mieć usuwane zęby w warunkach szpitalnych. Co więcej, choroby wynikające z nieprawidłowej diety rocznie kosztują NHS Brighton ponad 80 mln funtów. Z najnowszego badania National Child Measurement Programme wynika też, że około 7,3 proc. cztero- i pięciolatków i około 13,3 proc. 10-i 11-latków w Brighton, jest otyłych. To i tak mniej, niż wynosi średnia krajowa, która wynosi odpowiednio 9,5 i 19,1 proc.

Anglia ma jeden z największych w Europie wskaźników otyłości. Z badań wynika też, że Brytyjczycy jedzą trzy razy więcej cukru, niż jest to zalecane przez specjalistów. Choć w szkołach nie brakuje możliwości zakupu zdrowych przekąsek, a na uświadamiające kampanie społeczne wydaje się miliony funtów rocznie, statystyki mówiące o liczbach osób cierpiących na otyłość i związane z nią choroby są coraz bardziej alarmujące.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniMulti-milionowy projekt budowy nowego osiedla w Southampton
NastępnyPlany budowy nowego supermarketu Lidl w Hampshire