Start Wiadomości Po raz pierwszy związek wzywa brytyjskie pielęgniarki do strajku

Po raz pierwszy związek wzywa brytyjskie pielęgniarki do strajku

251
0

Royal College of Nursing po raz pierwszy w swojej 106-letniej historii namawia wszystkich swoich brytyjskich członków na akcję strajkową.

Związek twierdzi, że jeśli dojdzie do strajków, wpłyną one na opiekę nad pacjentami, ale nie na tych w nagłych wypadkach.

Rząd wezwał pielęgniarki do „ostrożnego rozważenia” wpływu na pacjentów.

RCN wzywa do podwyżki o 5% powyżej stopy inflacji RPI wynoszącej 12%, ale nikt jeszcze nie zaoferował podobnej oferty.

W Anglii i Walii personel NHS, w tym pielęgniarki, otrzymuje średnio 4,75% więcej, z dodatkiem dla najniżej opłacanych, podczas gdy w Szkocji przyznano 5%. W Irlandii Północnej pielęgniarki nie otrzymały jeszcze wynagrodzenia.

RCN poinformował, że zlecił badanie, które wykazało, że średnia płaca spadła o 6% w latach 2011-2021 – po uwzględnieniu inflacji – w porównaniu ze średnią 4,6% dla całej gospodarki.

Sekretarz generalny Pat Cullen powiedział: „Jest to jedyna w swoim pokoleniu szansa na poprawę płac i zwalczanie niedoborów personelu, które narażają pacjentów na ryzyko.”

Wynagrodzenia początkowe dla pielęgniarek w Anglii wynoszą obecnie nieco ponad 27 000 funtów, a dla starszych pielęgniarek prawie 55 000 funtów.

RCN powiedział, że średnia płaca pielęgniarki w pełnym wymiarze godzin wyniosła w zeszłym roku nieco ponad 32 000 funtów – podobnie jak średnia płaca w całej gospodarce.

Związek namawia swoich członków do wspólnego podpisania listu do premier Liz Truss.

PoprzedniUniwersytety powinny zrobić więcej w celu zapobiegania samobójstwom
NastępnyNowy system wypożyczania rowerów i e-rowerów uruchomiony w Southampton