Start Brexit Po Brexicie wzrośnie cena roamingu?

Po Brexicie wzrośnie cena roamingu?

772
0

Przepisy, które obowiązują w Unii Europejskiej mogą nie obejmować Wielkiej Brytanii po tym – jak twierdzi brytyjska premier – UK opuści jednolity rynek cyfrowy. 

Brytyjski rząd poinformował Sky News, że brytyjscy konsumenci mogą być zmuszeni do płacenia za roaming i opłaty za przesyłanie danych podczas podróży po UE po wyjściu ze Wspólnoty, chyba że uda się osiągnąć w tym temacie porozumienie. Choć w tej kwestii Theresa May znacząco zakomunikowała, że Wielka Brytania opuści jednolity rynek cyfrowy.

– Wielka Brytania nie będzie częścią jednolitego rynku cyfrowego UE, który będzie się rozwijał po naszym wyjściu z UE – powiedziała May.

Brytyjczycy, podróżujący po krajach Unii Europejskiej nie musieli ponosić opłat roamingowych od czerwca 2017 roku, kiedy to zostały one zniesione po zmianach w przepisach europejskich. Jednak jak wynika z informacji od Sky News, opłaty te dla brytyjskich kart SIM powrócą. Rząd zapewnia, że stworzy najlepszą ofertę dla konsumentów telefonii komórkowych.

– Uzgodnienia dotyczące roamingu mobilnego będą przedmiotem negocjacji, jednak przyszłe partnerstwo między Wielką Brytanią i UE leży wyraźnie w interesie obu stron – powiedział rzecznik rządu.

Rząd powiedział także, że dwaj operatorzy – Vodafone i Three, publicznie zobowiązali się nie nakładać opłat. Pomysł ten nie został jednak przychylnie przyjęty przez większość firm telekomunikacyjnych.