Start Wiadomości Po Brexicie UK będzie rajem podatkowym?

Po Brexicie UK będzie rajem podatkowym?

1011
0

Brytyjski kanclerz skarbu zapowiedział, Philip Hammond, że w przypadku niepomyślnych negocjacji z Brukselą, Wielka Brytania stanie się rajem podatkowym.

W niemieckiej gazecie „Welt am Sonntag” Philip Hammond zasugerował, że jeśli warunki, które będą stawiali brytyjscy urzędnicy będą godziły w UK, on „zrobi wszystko, co konieczne”, aby Wielka Brytania „odzyskała konkurencyjność”.

– Osobiście wierzę, że będziemy mogli pozostać w głównym nurcie europejskiej ekonomii i myśleniu socjalnym. Jeżeli jednak nie będziemy mieli dostępu do europejskiego rynku, to przynajmniej w krótkim okresie możemy ucierpieć ekonomicznie. Będziemy wówczas zmuszeni zmienić nasz model gospodarczy, aby odzyskać konkurencyjność. I z pewnością to zrobimy. Brytyjczycy nie będą załamywać się i narzekać. Zmienimy nasz model i będziemy jeszcze bardziej konkurencyjni – powiedział Hammond.

Takie rozwiązanie niekorzystnie odbiłoby się na pozostałych krajach Unii. Inwestycje i firmy zaczęłyby uciekać na Wyspy i dodatkowo zwiększyłoby się ryzyko unikania płacenia podatków przez osoby fizyczne. Ta kwestia może być głównym punktem spornym podczas negocjacji brexitowych.

Maja Orzechowska