Start Brexit Po Brexicie powrócą niebieskie paszporty

Po Brexicie powrócą niebieskie paszporty

1081
0

Po Brexicie Wielka Brytania powróci do paszportów w niebieskim kolorze niebieskim – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Brytyjczycy rezygnują z bordowych paszportów i wracają do koloru, którego używali do 1988 roku. Dokumenty w nowym kolorze będą dostępne dla osób przedłużających lub ubiegających się o paszport od października 2019 roku. W marcu 2019 roku , kiedy to Wielka Brytania opuści sojusz, bordowe paszporty będą nadal wydawane, ale bez odniesienia do Unii Europejskiej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że posiadacze obecnych brytyjskich paszportów nie będą musieli wymieniać dokumentów, póki nie stracą one ważności, dodając, że zmiany będą wprowadzane etapami.

Niebieskie dokumenty będą posiadać dodatkowe zabezpieczenia przeciwko fałszerstwu. Wydanie nowych paszportów ma kosztować Wielką Brytanię około 500 mln funtów.

Już w trakcie ubiegłorocznego referendum ws. Brexitu niektórzy posłowie apelowali o powrót do niebieskich dokumentów, które obowiązywały na Wyspach od 1920 roku,

Ministerstwo tłumaczyło wcześniej, że zmiana paszportów nie ma nic wspólnego z wychodzeniem Wielkiej Brytanii u z Unii Europejskiej, a wiąże się bardziej z wygaśnięciem kontraktu – obecne paszporty dla Brytyjczyków wydaje prywatna firma De La Ru, a w 2019 roku wygasa jej dziesięcioletni kontrakt na produkcję tych dokumentów.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniSCC nakazał bezdomnym opuścić okupowane miejsce w centrum miasta
NastępnyRowerzysta w ciężkim stanie po wypadku, do którego doszło w Southampton