Start Polecane Płatności gotówkowe rosną po raz pierwszy od 10 lat

Płatności gotówkowe rosną po raz pierwszy od 10 lat

493
shutterstock

W ubiegłym roku po raz pierwszy od dziesięciu lat wzrosła liczba płatności gotówkowych, ponieważ konsumenci zmagali się z rosnącymi cenami.

Jednak liczba ta jest nadal niewielka w porównaniu z użyciem kart debetowych, które stanowiły połowę wszystkich płatności, co stanowi najwyższy poziom w historii.

Konsumenci często twierdzą, że łatwiej jest im zarządzać swoimi pieniędzmi, używając gotówki.

Jednakże UK Finance, które analizowało dane, stwierdziło, że spodziewa się spadku wykorzystania gotówki w nadchodzących latach, gdy obecne ograniczenia finansowe zostaną złagodzone.

Nawet w obliczu presji związanej z kosztami życia i wychodzeniem z kwarantanny prawie 22 miliony osób korzystało z gotówki tylko raz w miesiącu lub w ogóle nie korzystało z niej w zeszłym roku. Dla porównania, prawie milion osób korzystało głównie z gotówki.

Praca hybrydowa zwiększa wykorzystanie karty

Ludzie w dalszym ciągu najchętniej płacą za zakupy kartą debetową. Między innymi dlatego, że ludzie używają ich do dokonywania płatności zbliżeniowych za zakupy o niskiej wartości w sklepach, podczas gdy w przeszłości mogli używać monet. Typowa kwota wydawana na każdą płatność kartą zbliżeniową wynosiła 15,10 GBP.

Według danych UK Finance w zeszłym roku wzrosło wykorzystanie kart debetowych, stanowiąc połowę z 46 miliardów płatności dokonanych w zeszłym roku przez konsumentów i przedsiębiorstwa.

Wśród konsumentów kartami debetowymi posługiwano się w 57% transakcji.