Przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie rozbudowy lotniska dojdzie do drugich publicznych konsultacji.
Szefowie Portu Lotniczego Southampton chcą przedłużyć pas startowy i zwiększyć liczbę lotów, co spowodowałoby niemal dwukrotne zwiększenie liczby pasażerów. Jednak działacze na rzecz ochrony środowiska i dwie sąsiednie rady wyraziły obawy dotyczące hałasu i zanieczyszczenia powietrza.
Rzecznik portu lotniczego powiedział, że od czasu pierwszej konsultacji „wprowadził ulepszenia w wielu obszarach”. Plany rozbudowy lotniska przewidują rozbudowę pasa startowego o 164 m, aby większe 190-osobowe samoloty mogły z niego korzystać.
Lotnisko poinformowało, że plany przewidują stworzenie 400 nowych miejsc pracy i mogą zwiększyć korzyści ekonomiczne dla regionu z 160 mln GBP rocznie do 400 mln GBP do 2037 r.
Planom ekspansji lotniska sprzeciwiają się Rada Miasta Southampton oraz Rada Miasta Winchester, wyrażając obawy co do emisji dwutlenku węgla i hałasu.
Według Local Democracy Reporting Service, ostateczna decyzja ma zostać podjęta przez radę gminy Eastleigh.