Start Polecane Pierwszy raz od dziesięciu lat Bank Anglii podnosi stopy procentowe

Pierwszy raz od dziesięciu lat Bank Anglii podnosi stopy procentowe

905
0

Bank of England zrobił coś, czego nie widzieliśmy od ponad dekady – podniósł stopy procentowe. Jak zareagował na to funt? Brytyjska waluta poszła ostro w dół.

Bank Anglii podniósł stopy o 25 p.b. do 0,5 proc. Jest to pierwsza taka podwyżka na Wyspach od ponad dziesięciu lat. Ostatniej podwyżki stóp w Wielkiej Brytanii dokonano w 2007 roku.

Stopy procentowe idą w górę natomiast funt spada. Wydarzenia te dużo mówią o tym, w jakiej kondycji jest Londyn na początku negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Obok decyzji o stopach procentowych, Bank of England przedstawił nowe prognozy dotyczące inflacji. Szacuje się, że na koniec tego roku tempo wzrostu cen wyniesie 3 proc., pod koniec 2018 roku będzie to 2,4 proc.

Co decyzja o podniesieniu stóp procentowych oznacza dla mieszkańców Wielkiej Brytanii?

Na pewno konsekwencje decyzji Banku Anglii odczują ci, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy. Ci, którzy posiadają tzw. variable rate mortgage (kredyt ze zmienną stopą procentową) odczują zmiany niemal natychmiast. Posiadacze kredytu oprocentowanego stałą stopą, tzw. fixed rate na razie nie odczują zmian, ale mogą spodziewać się podwyżki miesięcznych rat w przyszłości.