Start Wiadomości Pierwsze stacje sprzedają benzynę poniżej 1 funta. “Supermarkety oszukują ludzi”

Pierwsze stacje sprzedają benzynę poniżej 1 funta. “Supermarkety oszukują ludzi”

892
0

Właściciel trzech stacji benzynowych w Birmingham zdecydował się na obniżkę ceny paliwa do 99,7 p za litr. To pierwsza taka obniżka w ciągu ostatnich 5 lat. Przedsiębiorca uważa, że utrzymywanie ceny benzyny powyżej funta w całym kraju jest celowym działaniem supermarketów.

„Supermarkety zbijają fortunę nie obniżając cen. To skandal. Oni oszukują ludzi” mówi właściciel Harvest Energy, dr Velautham Sarveswaran i dodaje, że pomimo zbicia cen, nadal zarabia wystarczająco dużo, żeby jego biznes był opłacalny.
Już wiadomo, że stacje benzynowe ulokowane zaraz przy sklepach wielkopowierzchniowych raczej nie zdecydują się na podobny krok. W niedzielę średnia cena wynosiła 108,9. Asda zdecydowała się na obniżkę paliwa, ale tylko do wysokości 103.7.

Obniżki cen są efektem kilkumiesięcznego spadku cen ropy. Polityka zagraniczna Rosji, ropa z łupków, a także utrzymaniu poziomu wydobycia w państwach OPEC powodują, że od kilku miesięcy surowiec nieustannie tanieje. Jeszcze w wakacje za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić 114 dolarów. Obecnie jest ona sprzedawana za 48 dolarów.

Niepokoi to polityków. Minister finansów George Osborne zapowiedział w zeszłym tygodniu dochodzenie w sprawie poziomu cen ustalanych przez największych dostawców. Obecnie, hurtowe ceny gazu w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, są o 27 procent niższe, z kolei stawki za gaz osiągnęły w poniedziałek najniższy poziom od dwóch lat. Jak stwierdził Osborne, obniżki powinny przekładać się również na cenę produktu, jaki trafia do pojedynczego konsumenta.

Sprzedawcy usprawiedliwiają swoją politykę cenową, tym że nie tylko cena ropy naftowej wpływa na cenę przy dystrybutorach. Przy cenie 99,7 p 58 pensów jest wydawanych na podatek akcyzowy, a kolejne 18 trafia do fiskusa w postaci podatku VAT.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniAbsolwenci bez doświadczenia zarobią w Aldi nawet 42 tys. rocznie
NastępnyBrytyjska epidemia otyłości