Start Polecane Pierwsze dzieci jednak mądrzejsze?

Pierwsze dzieci jednak mądrzejsze?

892
0

Tym razem popularną teorię potwierdzają badacze z Edynburga. Jak informuje The Guardian, taka zależność ma wynikać z faktu, iż rodzice poświęcają pierwszym dzieciom więcej uwagi, a tym samym mają więcej czasu, aby wspomagać ich rozwój umysłowy.

Badanie potwierdziło, że rodzice każdemu ze swoich dzieci zapewniają ten sam poziom wsparcia emocjonalnego, jednak pierwsze dziecko zazwyczaj otrzymuje od nich więcej pomocy przy zadaniach stymulujących rozwój myślenia.

Eksperci z Uniwersytetu w Edynburgu i Uniwersytetu w Sydney zbadali dane zgromadzone przez amerykańskie biuro statystyczne i na podstawie ich analizy zauważyli, że starsze rodzeństwo osiąga wyższe wyniki w testach na inteligencję w porównaniu do młodszych sióstr i braci.

Badacze stwierdzili występowanie tak zwanego efektu „porządku narodzin”, zgodnie z którym dzieci urodzone wcześniej w danej rodzinie mają lepsze warunki do rozwoju, dzięki czemu lepiej się uczą. Co za tym idzie, osiągają lepsze wyniki w testach na czytanie, łączenie liter i testach obrazkowych.

Z badań wynika też, że rodzice zmieniają swoje zachowanie w stosunku do dzieci kiedy pociech przybywa – tym samym obniża się poziom stymulacji rozwoju umysłowego pociech poprzez rzadsze wykonywanie takich aktywności jak czytanie, granie na instrumentach czy zabawy w tworzenie rękodzieł. Przy kolejnych dzieciach matki decydują się także częściej na ryzykowne zachowania, takie jak na przykład palenie papierosów w czasie ciąży.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNiesamowity Festiwal Światła zainaugurował oddanie do użytku nowego centrum w Southampton
NastępnyElżbieta II, czyli dlaczego Brytyjczycy kochają monarchię