Start Coronavirus Pierwsi pacjenci w UK testują szczepionki

Pierwsi pacjenci w UK testują szczepionki

915
0

Pierwsze w Europie badanie szczepionki koronawirusowej na ludziach rozpoczęło się w Oksfordzie. Elisa Granato była pierwszą wolontariuszką, która otrzymała zastrzyk.

Szczepionki wstrzyknięto dwóm ochotnikom, pierwszym z ponad 800 osób rekrutowanych do badania.

Połowa otrzyma szczepionkę Covid-19, a połowa szczepionkę kontrolną, która chroni przed zapaleniem opon mózgowych, ale nie koronawirusem.

Projekt badania oznacza, że ​​wolontariusze nie będą wiedzieli, którą szczepionkę otrzymują, chociaż lekarze to wiedzą.

Elisa Granato, jedna z dwóch osób, które otrzymały szczepionkę, powiedziała BBC: – Jestem naukowcem, więc chciałem wesprzeć proces naukowy, jak tylko mogę.

Szczepionka została opracowana w niecałe trzy miesiące przez zespół z Oxford University. Sarah Gilbert, profesor szczepień w Instytucie Jennera, prowadziła badania przedkliniczne. – Osobiście mam duże zaufanie do tej szczepionki – powiedziała. – Oczywiście musimy ją przetestować i uzyskać dane od ludzi. Musimy wykazać, że faktycznie działa i zapobiega zarażeniu koronawirusem przed użyciem szczepionki w szerszej populacji. – dodała.

Profesor Gilbert powiedziała wcześniej, że jest w 80% pewna, że szczepionka zadziała, ale teraz woli nie określać liczby, mówiąc po prostu, że bardzo optymistycznie ocenia jej szanse.

Jak działa szczepionka?

Szczepionka składa się z osłabionej wersji zwykłego wirusa przeziębienia (znanego jako adenowirus) od szympansów, który został zmodyfikowany, aby nie mógł rozwijać się u ludzi.

Zespół z Oxfordu opracował już szczepionkę przeciwko Mersowi, innemu rodzajowi koronawirusa, stosując to samo podejście.

Jedynym sposobem, w jaki zespół dowie się, czy szczepionka Covid-19 działa, jest porównanie liczby osób zarażonych koronawirusem w nadchodzących miesiącach od dwóch etapów badania. Muszą zdążyć zanim pandemia zacznie wygasać.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniDebenhams w Southampton nie zostanie ponownie otwarty
NastępnyBliźniaczki zmarły razem na Covid-19