Start Wiadomości Pielęgniarki przeprowadzą największy w historii ogólnokrajowy strajk

Pielęgniarki przeprowadzą największy w historii ogólnokrajowy strajk

247
0

Po raz pierwszy w historii brytyjskie pielęgniarki przeprowadzą ogólnokrajowy strajk płacowy. Pielęgniarki domagają się podwyżek pensji o 5 punktów proc. powyżej inflacji.

Protest zostanie przeprowadzony jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Dokładny charakter strajku nie został jeszcze ogłoszony.

„Ogromna liczba personelu – zarówno doświadczonego, jak i nowo przyjętego – decyduje, że nie widzi dla siebie przyszłości w zawodzie pielęgniarskim, który nie jest ceniony ani traktowany sprawiedliwie. Nasza akcja strajkowa będzie tak samo dla pacjentów, jak i dla pielęgniarek – mamy w tym ich wsparcie” – poinformowała Pat Cullen, sekretarz generalna RCN.

Organizacja wskazuje, że na stanowiskach pielęgniarskich są rekordowe wakaty, a w minionym roku z zawodu odeszło 25 tys. osób.

RCN domaga się podwyżki płac o 5 punktów proc. powyżej wskaźnika inflacji mierzonej jako wzrost cen koszyka dóbr i usług, która obecnie wynosi ponad 12 proc. W Anglii i Walii pracownicy publicznej służby zdrowia, w tym pielęgniarki, otrzymali średnio 4,75 proc. więcej, z dodatkiem dla najmniej zarabiających.

PoprzedniPotwierdzono dodatkowe święto państwowe na koronację króla Karola III
NastępnyUruchomienie programu taniej energii, aby uniknąć przerw w dostawach prądu