Start Polecane Parlament Europejski odrzucił propozycję Wielkiej Brytanii w sprawie imigrantów

Parlament Europejski odrzucił propozycję Wielkiej Brytanii w sprawie imigrantów

927
0

Parlament Europejski (PE) uważa, że nowa oferta Wielkiej Brytanii dotycząca praw obywateli UE jest niewystarczająca. Zdaniem unijnych polityków prawa imigrantów powinny być zagwarantowane automatycznie – informuje Independent.

PE odrzucił nową ofertę Wielkiej Brytanii dotyczącą praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z nową propozycją rządu Theresy May, obywatele Unii mieliby zostać objęci dwuletnim okresem przejściowym, w czasie którego musieliby aplikować o status tzw. „osoby osiedlonej”. Guy Verhofstadt, koordynator ds. Brexitu z ramienia Unii, skrytykował brytyjską propozycję nazywając ją „nieodpowiednią i nieadekwatną”.

Odrzucenie propozycji nastąpiło zaledwie 24 godziny przed rozpoczęciem kolejnej rundy rozmów pomiędzy Davidem Davisa i Michelem Barniersem. Osiągnięcie porozumienia w kwestii imigrantów jest konieczne, by strony mogły przejść do rozmów o umowie handlowej – informuje Independent.

– Obywatelom UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii i Brytyjczykom żyjącym w UE powiedziano, że po Brexicie nic się nie zmieni. Fakt, że rząd Zjednoczonego Królestwa potrzebuje 25 paragrafów, aby wyjaśnić, jak zmienią się przepisy po Brexicie  dowodzi, że zapewnienia nie były prawdą – powiedział Verhofstadt.

– Trudno uwierzyć, że proponowany nowy system będzie sprawny i efektywny. Parlament Europejski pozostaje głęboko zaniepokojony brakiem postępów w kwestiach praw obywatelskich. Błędem jest stwierdzenie, że umowa jest już „w zasięgu wzroku” – dodał.