Start Polecane Ostrzeżenie DVLA dla kierowców dotyczące daty ważności prawa jazdy

Ostrzeżenie DVLA dla kierowców dotyczące daty ważności prawa jazdy

557
0

Prawie milion brytyjskich kierowców może być narażonych na grzywnę w wysokości 1000 funtów, jeśli zapomną o sprawdzeniu swojego prawa jazdy przed wyruszeniem w drogę.

Około 926 000 osób uprawnionych do prowadzenia pojazdów w Wielkiej Brytanii posiadało prawa jazdy, których ważność wygasła we wrześniu 2022 r.

Około 2,5 miliona kierowców odnowiło prawo jazdy po jego wygaśnięciu lub w ciągu 56 dni od daty wygaśnięcia w ubiegłym roku.

Uprawnienia do prowadzenia pojazdów zwykle zachowują ważność, dopóki ktoś nie osiągnie 70. roku życia, po czym musi odnawiać swoje prawo jazdy co trzy lata, aby móc poruszać się na drodze.

Jednak fotokarty muszą być odnawiane co 10 lat, aby mieć pewność, że zdjęcie jest prawdziwą podobizną kierowcy.

Terminy ważności podane są w części 4b na awersie kart.

Niezwrócenie wygasłego prawa jazdy do Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) jest wykroczeniem zgodnie z ustawą o ruchu drogowym z 1988 r. i może zostać ukarane grzywną w wysokości do 1000 GBP.

Philip Gomm z Fundacji RAC powiedział: „Istnieją ważne powody, aby aktualizować licencje, wykraczające poza podstawowy wymóg prawny.”

„Są również powszechnie akceptowaną formą dokumentu tożsamości i z pewnością będą wymagane, jeśli kiedykolwiek zostaniesz zatrzymany przez policję.”

„Odnowienie zapewnia również ludziom możliwość oceny, czy nadal nadają się do prowadzenia pojazdów, i uważamy, że istnieje argument za powiązaniem obowiązkowego badania wzroku z procesem, aby upewnić się, że wszyscy pozostajemy bezpieczni na drodze, chociaż rząd powinien pomagać zachować jak najniższe koszty dla kierowców.”

„Kiedy odnawiasz, uważaj na prywatne strony internetowe, które oferują pomoc w aplikacji, ale pobierają za to dodatkową opłatę”.

DVLA zaleca odnowienie na swojej oficjalnej stronie internetowej, ponieważ jest to najszybsza i najtańsza metoda. Wnioski kosztują 14 funtów i są zwykle rozpatrywane w ciągu pięciu dni.

Odnowienie pocztowe kosztuje 17 funtów, podczas gdy zrobienie tego w urzędzie pocztowym kosztuje 21,50 funtów.

PoprzedniBluestar dodaje nowe wieczorne przejazdy dla tras Sholing i Lordshill
NastępnyPlastikowe sztućce i talerze jednorazowego użytku zostaną zakazane w Anglii