Start Polecane Ostrzeżenie dla kierowców przed nowym oszustwem typu „clip for cash”

Ostrzeżenie dla kierowców przed nowym oszustwem typu „clip for cash”

931
Photo by Phinehas Adams on Unsplash

Kierowcy w Anglii zostali ostrzeni przed nowym oszustwem związanym z wypadkami, w którym oszuści czają się na drogach osiedlowych, symulują kolizje i zmuszają kierowców do przekazywania gotówki.

Nowe oszustwo jest odmianą tradycyjnych oszustw typu „crash for cash”, w których oszuści celowo powodują kolizję.

Tym razem wyłudzenie polega na tym, że oszuści oskarżają kierowców o spowodowanie otarcia lusterkami bocznymi, po czym wystosowują groźby i żądają zapłaty gotówki z góry.

Według policji podobne podejrzane przypadki mają głównie miejsce na drogach osiedlowych.

Oszust czeka w zaparkowanym samochodzie, a gdy ofiara przejeżdża obok, ten rzuca ciężkim przedmiotem (np. kamieniem) w jego samochód, aby wywołać odgłos zderzenia.

Następnie oszuści migają światłami w kierunku 'sprawcy’, aby ją zatrzymać, po czym oskarżają ‘ofiarę’ o uszkodzenie lusterka bocznego, które już wcześniej było uszkodzone.

Oszust żąda od kierowcy wydania gotówki lub zmusza aby „sprawca” udał się do bankomatu po wypłatę odszkodowania.

Ostrzeżenie przed oszustwem zostało wydane przez Insurance Fraud Bureau (IFB) i City of London Police’s Insurance Fraud Enforcement Department (IFED), a także kilku ubezpieczycieli.

Jeśli ktoś w podobnym przypadku zostanie oskarżony o uszkodzenie lusterka bocznego, należy w pierwszej kolejności wymienić dane ubezpieczalni uczestników kolizji. Jeśli w zaistniałym zdarzeniu istnieje bezpośrednie ryzyko niebezpieczeństwa, należy niezwłocznie wezwać policję.