Start Wiadomości Ostatni dzień rejestracji na wybory prezydenckie. Strona MSZ nie wytrzymuje wzmożonego ruchu

Ostatni dzień rejestracji na wybory prezydenckie. Strona MSZ nie wytrzymuje wzmożonego ruchu

2037
0

Aby wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja nie trzeba jechać do Polski – głos oddać można w jednym z lokali wyborczych otwartych na Wyspach, lub za pośrednictwem poczty. Termin rejestracji w przypadku wyboru drugiej opcji upływa dzisiaj. Jak jednak wynika z licznych doniesień, dostęp do serwisu MSZ, gdzie można dopełnić formalności, jest utrudniony.

„Od rana nie można się zalogować na portal MSZ” – donosi na Twitterze użytkownik Boruc Jan. „Serwer rejestracji na wybory padł nie tylko w UK ale też w DE” – informuje z kolei Lukasz. Takich wpisów od rana pojawiło się wiele. Ministerstwo twierdzi jednak, że serwery działały i działają bez zarzutu: „Strona ewybory.msz.gov.pl jest na bieżąco monitorowana i działa” – brzmi komunikat ministerstwa.

Przypominamy, że chęć głosowania drogą korespondencyjną można zgłaszać do dzisiaj. Wniosek możemy złożyć osobiście w Konsulacie lub drogą elektroniczną. Dane wymagane do rejestracji to imię, nazwisko, imię ojca, data urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania (zagraniczny, oraz Polski, pod którym jesteśmy zarejestrowani na spisie wyborców), numer paszportu lub dowodu osobistego.

Po zakończeniu rejestracji drogą elektroniczną na wskazany adres e-mail otrzymamy potwierdzenie w formie pliku PDF. Należy jednak mieć na uwadze, że posiadanie takiego potwierdzenia nie jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa do oddania głosu w wybranej przez siebie komisji. Będzie ono możliwe jedynie po weryfikacji wniosku w ministerialnym systemie. Aby więc mieć pewność, że do wyborów zostaniemy dopuszczeni, należy sprawdzić status rejestracji na stronie: https://ewybory.msz.gov.pl/rejestracja-status

Pakiet wyborczy do głosowania korespondencyjnego powinniśmy otrzymać najpóźniej do 30 kwietnia. Chęć osobistego oddania głosu można zgłaszać do 7 maja.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniTesty na HIV dostępne w aptekach. Producent gwarantuje 99,7 proc. skuteczności
NastępnySzybszy Internet dla firm z Bournemouth