Start Coronavirus Osoby poniżej 40 roku życia otrzymają alternatywę dla szczepionki Astra Zeneca

Osoby poniżej 40 roku życia otrzymają alternatywę dla szczepionki Astra Zeneca

477
0

Większość osób dorosłych w wieku poniżej 40 lat otrzyma alternatywę dla szczepionki Oxford-Astra Zeneca ze względu na powiązanie z rzadkimi zakrzepami krwi.

Brytyjski regulator bezpieczeństwa leków twierdzi, że odnotowano 242 przypadki krzepnięcia i 49 zgonów, przy 28,5 milionach dawek szczepionki. Ale ryzyko jest nieco wyższe w młodszych grupach wiekowych. “Ponieważ zakażenia Covid-19 są coraz bardziej pod kontrolą, zalecamy, aby dorosłym w wieku 18-39 lat, którzy nie mają innych chorób towarzyszących, zaoferować alternatywy wobec szczepionki Oxford-AstraZeneca, jeśli są one dostępne i jeśli nie powoduje to opóźnień w przyjęciu szczepionki” – wyjaśnił prof. Wei Shen Lim ze Wspólnej Komisji Szczepień i Immunizacji.

Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia podkreśliła jednak, że stanowisko JCVI i brytyjskiego regulatora leków MHRA “nadal jest takie, że korzyści ze stosowania preparatu firmy Astra Zeneca w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych w przypadku zdecydowanej większości dorosłych”.

PoprzedniKoronawirus: brak zgonów w Hampshire przez cały tydzień
Następny12 krajów, do których możesz podróżować od 17 maja