Start Wiadomości Osborne da więcej władzy miastom: “Zarządzanie z Londynu jest szkodliwe dla demokracji”

Osborne da więcej władzy miastom: “Zarządzanie z Londynu jest szkodliwe dla demokracji”

834
0

W swoim pierwszy przemówieniu po wyborach, minister finansów George Osborne ma przedstawić rządowe plany dotyczące zwiększenia decyzyjności samorządów w kwestii mieszkalnictwa, transportu publicznego i planowania wydatków.

Regionem, który jako pierwszy uzyska szerszą autonomię jest Grater Manchester. Większa władza zostanie złożona w rękach burmistrza metropolii po lokalnych wyborach, które odbędą się za dwa lata.

Ustawa pod tytułem Cities Devolution Bill będzie jednym z punktów, jakie poruszy królowa podczas przemówienia rozpoczynającego nową kadencję parlamentu. Osborne twierdzi, że „stary model” zarządzania z poziomu Londynu jest przestarzały i prowadzi do „rozregulowania” gospodarki, dlatego postuluje o jak najszybsze wprowadzenie nowych uprawnień.

“Lokalne społeczności mają poczucie, że decyzje podejmowane w Londynie wcale ich nie dotyczą” – utrzymuje Osborne i dodaje: „Z takim podejściem nie wykreujemy dobrobytu, ani nie umocnimy demokracji” .

Minister zaznacza, że tylko miasta, w których wybiera się burmistrza będą mogły przejąć większą kontrolę nad lokalnym transportem, sferą mieszkaniową i służbą zdrowia. „Nie ma przymusu – rozszerzenie zasięgu władzy nie jest obligatoryjne, jednak teraz każde większe miasto, które zdecyduje się na ten odważny krok, będzie mogło rozszerzyć zasięg swojej decyzyjności” – zapewnił Osborne.

Władze dziesięciu dystryktów wchodzących w skład Greater Manchester zgodziły się, że na kolejną kadencję burmistrza wybiorą wspólnie. Nowy włodarz metropolii będzie zarządzał dotychczasowym budżetem wynoszącym pięć miliardów funtów oraz, dzięki uzyskaniu szerszych uprawnień – dodatkową pulą dwóch miliardów, które dysponowane były do tej pory z Londynu.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
Poprzedni29 maja 2015- kolejne spotkanie dla opiekunów z Europy Wschodniej
NastępnyW jakich sektorach najłatwiej o pracę? Podpowiadamy, na co się przekwalifikować