Start Polecane Organizacje charytatywne apelują, aby rząd wydłużył termin składania wniosków o settled status

Organizacje charytatywne apelują, aby rząd wydłużył termin składania wniosków o settled status

642

Wzywa się Borisa Johnsona, aby zniósł upływający 30 czerwca termin, do którego obywatele UE mogą aplikować o zachowanie swoich praw po Brexicie.

Matthew Evans z Advice on Individual Rights in Europe (Aire) uznał za „niedopuszczalny” fakt, że niektórzy obywatele UE utracą swoje prawa, jeśli nie zdążą na czas złożyć wniosku. Zwrócił uwagę, że wielu z nich zadomowiło się na Wyspach i jest to ich główny ośrodek życia.

Organizacje charytatywne obawiają się, że ci, którzy stracą prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii, narażają się na ryzyko aresztowania i deportacji. „Stwarza to ogromne i potencjalnie rujnujące życie ryzyko” – podkreślono.

Od jakiegoś czasu pojawia się coraz więcej obaw dotyczących statusu prawnego osób, które spóźnią się ze złożeniem wniosku. Home Office zapewnia, że otrzymał już 5,4 mln wniosków – o 2 mln więcej niż szacowano. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że tak naprawdę nie wiadomo, ilu obywateli UE przebywa obecnie w Wielkiej Brytanii, bo nigdy nie prowadzono systemu ich rejestracji.

PoprzedniDziesiątki tysięcy obywateli UE ciągle jeszcze nie złożyło wniosku o settled status
NastępnyEuropejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy nadal obowiązuje na terenie UK?