Start Brexit Operacja Yellowhammer – ujawniono dokumenty

Operacja Yellowhammer – ujawniono dokumenty

677
0

Czym jest Operacja Yellowhammer i kiedy wyciekł dokument? Posłowie poparli wniosek 9 września, wzywając do opublikowania wszystkich komunikatów i dokumentów rządowych dotyczących operacji Yellowhammer.

Operacja Yellowhammer to rządowy plan awaryjny na wypadek Brexitu bez porozumienia. Został on utworzony w czerwcu 2018 r. jako sposób na przejęcie przez rząd kontroli i szybką koordynację z różnymi agencjami w celu zaradzenia wszelkim krótkoterminowym zakłóceniom. Obejmował 12 obszarów, w tym energię, żywność, wodę, transport i opiekę zdrowotną. Operacja opierała się na założeniach najgorszego scenariusza, jeśli Wielka Brytania wypadnie z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Posłowie poparli wniosek wzywający ministrów do opublikowania komunikatów dotyczących operacji Yellowhammer. Żądanie byłego prokuratora generalnego Dominica Grieve’a dotyczące pisemnego i elektronicznego kontaktu w sprawie tymczasowego zawieszenia parlamentu zostało zatwierdzone 311 głosami do 302. Ministrowie będą teraz musieli opublikować wszystkie dokumenty przygotowawcze do operacji Yellowhammer No Deal – w tym wiadomości i e-maile WhatsApp.

Dokumentacja operacji Yellowhammer wyciekła do The Sunday Times 18 sierpnia, ujawniając, że Wielka Brytania może spotkać się z miesiącami zakłóceń.

Dokumentacja ujawniła między innymi, że:
– Rząd oczekuje powrotu twardej granicy w Irlandii.
– Materiały medyczne mogą być narażone na poważne przedłużające się opóźnienia.
– Dostępność świeżej żywności może spaść, co oznacza, że ​​ceny wzrosną, uderzając w osoby najuboższe.
– 85 procent ciężarówek korzystających z głównych przejść przez Kanał La Manche może nie być gotowych na francuskie odprawy celne i może napotkać opóźnienia nawet do 2,5 dnia.
– Miesiące opóźnień na granicach mogłyby wpłynąć na dystrybucję paliwa, wpływając na podaż w Londynie i na południowym wschodzie.
– Opóźnienia pasażerów na lotniskach w UE, a także w St Pancras, Eurotunnel i Dover.
– Rosnące koszty opieki społecznej.

Oficjalny portal „Przygotuj się na Brexit” (Get ready for Brexit) zawiera kwestionariusz dla osób prywatnych lub firm, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można na nie wpłynąć. Lista kontrolna pozwala użytkownikom stwierdzić, czy zamierzają podróżować do UE, eksportować do Europy, czy są obywatelami brytyjskimi mieszkającymi w UE. Niektóre porady na stronie zawierają ostrzeżenie, że osoby pragnące podróżować ze zwierzętami mogą nie być w stanie zabrać swoich zwierząt za granicę do 2020 roku. Osoby te powinny skontaktować się ze swoim weterynarzem co najmniej cztery miesiące przed podróżą, aby uzyskać wszystkie niezbędne dokumenty. Zachęca się również ludzi do sprawdzania zakłóceń przed podróżą do UE po październiku, ponieważ odprawa graniczna może trwać dłużej. Witryna radzi również ludziom, aby odnowili swoje paszporty jak najszybciej. Osoby korzystające z telefonów komórkowych w UE są ostrzegane, że mogą zostać obciążone opłatą za korzystanie z urządzenia mobilnego w UE, jeśli operator ponownie wprowadził opłaty roamingowe. Firmy mogą również dowiedzieć się na stronie, jakie formalności muszą wypełnić, aby importować lub eksportować towary do UE.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniLotnisko w Southampton jednym z najlepszych w Wielkiej Brytanii
NastępnyWzrost lęków i depresji u dzieci