Start Wiadomości Od poniedziałku prawo jazdy tylko w internecie – o czym należy pamiętać?

Od poniedziałku prawo jazdy tylko w internecie – o czym należy pamiętać?

1433
0

W związku z oszczędnościami, brytyjski resort transportu rezygnuje z wydawania papierowej części prawa jazdy czyli „Counterpart Driving Licence”. Dane dotyczące naszych drogowych przewinień będą od poniedziałku dostępne jedynie w internecie.

Urzędnicy twierdzą, że wycofanie dokumentu na którym odnotowywano między innymi punkty karne, to dobre rozwiązanie, bowiem „counterpart” był nagminnie fałszowany, a jego wydawanie – kosztowne. Ministerstwo transportu szacuje, że zmiana pozwoli zaoszczędzić około 8 milionów funtów.

Od 8 czerwca kierowcy będą więc zobowiązani posiadać jedynie „główne” prawo jazdy – plastikową kartę ze zdjęciem. Jeśli zdarzy nam się złapać punkty karne, zostaną one wprowadzone bezpośrednio do systemu. „Stan konta” z przewinieniami będzie można kontrolować wchodząc na stronę internetową, dzwoniąc na infolinię DVLA lub wysyłając listowne zapytanie.

Większość kierowców popiera rezygnację z„countreparts”, ale jak podkreślają niektórzy, w pewnych sytuacjach może ona komplikować życie – na przykład podczas wypożyczania samochodu. Aby móc poruszać się wynajętym autem musimy bowiem przedstawić do wglądu naszą punktową „kartotekę”. W tym celu należy zalogować się na stronę DVLA i pobrać specjalny kod, który pozwoli pracownikowi wypożyczalni sprawdzić, czy nie mamy na koncie zbyt wielu przewinień. Okres ważności kodu to 72 godziny i można go użyć tylko raz.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniTaksówkarze, kibice i kieszonkowcy największym zagrożeniem dla turystów w Polsce?
NastępnyW UK nikt nie chce opiekować się seniorami. „Więcej zarobisz na wykładaniu towaru”