Start Wiadomości Od pażdziernika zapłacimy za plastikowe torebki w supermarketach

Od pażdziernika zapłacimy za plastikowe torebki w supermarketach

1219
0

Koniec z darmowymi reklamówkami w sklepach. Od października rząd wprowadza opłatę za plastikowe torebki w wysokości 5p, która będzie obowiązywać w całej Anglii.

Przez wprowadzenie opłat za jednorazówki rząd ma nadzieję na ograniczenie z ich korzystania a przez to na zmniejszenie ilości odpadów nawet o 80%. Podobne opłaty pobierane są od 2011 roku w Walii, gdzie zużycie plastikowych toreb spadło o 76 %.

Opłaty za jednorazówki zostaną wprowadzone w supermarketach i innych większych sklepach. Małe, lokalne sklepy zostaną zwolnione od pobierania opłat. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą sankcje. Jeśli sprzedawca zostanie przyłapany za rozdawanie jednorazówek za darmo, będzie musiał zapłacić pięć tysięcy funtów grzywny.

Zanim jednak sprzedawcy zaczną pobierać opłaty za torby na zakupy muszą dostosować się do wytycznych, które wydał rząd. Jednorazówka musi być wykonana z tworzywa sztucznego, musi być nieużywana, mieć uchwyt i grubość 70 mikronów lub mniej. Jednorazówkę bez opłaty będzie można otrzymać jeśli nasze zakupy będą na liście produktów zwolnionych z opłaty, będą to mi.in. surowe ryby, mięso.

PoprzedniJuż wkrótce rozpocznie się Southampton Boat Show
NastępnyNaukowcy odkryli drugie Stonehenge