Start Wiadomości Od kwietnia nowe przepisy. 35 tys. rocznie albo deportacja

Od kwietnia nowe przepisy. 35 tys. rocznie albo deportacja

1374
0

Już w kwietniu tego roku wchodzą w życie nowe przepisy imigracyjne. Imigrantom spoza Unii Europejskiej, mieszkającym w Wielkiej Brytanii ponad pięć lat, którzy nie zarabiają rocznie co najmniej 35 tys. funtów, będzie grozić deportacja.

O nowej polityce imigracyjnej dużo mówiono już w zeszłym roku, po tym jak Theresa May ogłosiła plany.  Minister spraw wewnętrznych oznajmiła w październiku 2015 roku, że każda osoba spoza UE, która mieszka na Wyspach ponad 5 lat i z tytułu wynagrodzenia nie otrzymuje co najmniej 35 tys. funtów rocznie będzie musiała opuścić UK.

Wiadomość ta szczególnie poruszyła wtedy środowisko służby zdrowia, bowiem to w NHS nowe rozporządzenia wywołają największy „chaos” – twierdzili przedstawiciele Royal College of Nursing. To właśnie pielęgniarki – tak potrzebne w Wielkiej Brytanii – nie zarabiają wymaganej kwoty. Tymczasem brytyjska służba zdrowia już przeżywa kryzys – specjaliści zwracają uwagę na ogromne braki w kadrach i potrzebę sprowadzania pracowników zza granicy.

Royal College of Nursing zauważając problem wzywał do wpisania pielęgniarek na listę zawodów zwolnionych z ogłoszonych przez minister spraw wewnętrznych zmian. Rząd zastosował się do zaleceń i wpisał je na listę „chronioną”.

„The Guardian” zaznacza też, że wspomniane wyżej 35 tysięcy funtów rocznie zarabiają głównie osoby z branży finansowej czy też IT. Tymczasem odsetek imigrantów w tych zawodach jest bardzo mały.

(ml)

PoprzedniMęka Pańska na Guildhall Square z okazji Wielkanocy
NastępnyBrutalny atak na kobietę na tle rasistowskim