Start Wiadomości Obawy, że oprocentowanie kredytów hipotecznych może osiągnąć 7 procent

Obawy, że oprocentowanie kredytów hipotecznych może osiągnąć 7 procent

558
shutterstock

Właściciele domów zostali ostrzeżeni, że Wielka Brytania zmierza do „katastrofy” na rynku oprocentowania kredytów hipotecznych, ponieważ po raz pierwszy od listopada średnia pięcioletnia umowa o stałym oprocentowaniu skoczyła powyżej 6 procent.

Posiadaczy kredytów hipotecznych ostrzeżono, że umowy o stałym oprocentowaniu mogą wzrosnąć tego lata do 7 procent, a eksperci wzywają Bank Anglii i rząd Rishi Sunaka do ponownego przemyślenia kwestii „wymykających się spod kontroli” stóp procentowych w celu okiełznania inflacji.

Premier Sunak jest pod presją, aby zaoferować więcej środków wsparcia posiadaczom kredytów hipotecznych borykających się z problemami, ponieważ typowa pięcioletnia stopa procentowa na rynku wzrosła z 5,97 do 6,01 procent. Średnia dwuletnia hipoteka o stałym oprocentowaniu również wzrosła z 6,42 procent do 6,47 procent.

Stawki są najwyższe od czasu fiaska mini-budżetu nadzorowanego przez Liz Truss i jej kanclerza Kwasi Kwartenga.

Bank Anglii podniósł w zeszłym miesiącu podstawową stopę procentową Wielkiej Brytanii do 5 procent, próbując okiełznać uporczywą inflację. Brokerzy kredytów hipotecznych ostrzegają teraz przed dalszymi problemami, jeśli Bank podniesie stopę bazową do 6 proc. w nadchodzących miesiącach, czego oczekują rynki.