Start Coronavirus Nowy wariant Covid: brak przypadków w Wielkiej Brytanii

Nowy wariant Covid: brak przypadków w Wielkiej Brytanii

539
0

W Wielkiej Brytanii jak na razie nie wykryto ani jednego przypadku wariantu koronawirusa B.1.1.529 – poinformował brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

„Obecnie nie ma żadnych wykrytych przypadków tego wariantu w Wielkiej Brytanii. Ale budzi on ogromny niepokój na świecie” – oświadczył Javid w Izbie Gmin tuż przed wejściem w życie ograniczeń dotyczących podróży z sześciu krajów Afryki Południowej w związku z B.1.1.529. Podkreślił, że Wielka Brytania jako pierwszy kraj zidentyfikowała „potencjalne zagrożenie związane z tym nowym wariantem i zaalarmowała zagranicznych partnerów”.

Według ekspertów, nowy wariant może mieć znacznie większą zdolność do przenoszenia się niż Delta i istnieje „możliwość, że może mieć inny wpływ na osoby”, które się zakażą. Powiedział też, że nowy wariant może wpływać na skuteczność stosowanej od niedawna w walce z Covid-19 terapii przeciwciałami.

Minister zdrowia przyznał, że ze względu na wysoki poziom zaszczepionych Wielka Brytania znajduje się w stosunkowo dobrym położeniu, ale zaznaczył, że nowy wariant ma „niezwykle dużą liczbę mutacji” i wykazuje wiele cech wariantów Alfa, Beta i Delta.

PoprzedniKobieta aresztowana za usiłowanie zabójstwa
NastępnyW Southampton rozpoczęto kampanię zachęcającą kobiety w ciąży do szczepień