Start Polecane Nowa moneta 5 funtów z okazji 95. urodzin królowej

Nowa moneta 5 funtów z okazji 95. urodzin królowej

664
0

95. urodziny królowej zostaną upamiętnione na jednej z pięciu nowych monet wydanych w tym roku, ogłosiła Mennica Królewska.

Kolekcja brytyjskich monet w 2021 r. będzie również obchodzić 250. rocznicę urodzin pisarza Sir Waltera Scotta i 75. rocznicę śmierci autora HG Wellsa.

Wypuszczenie monety 5 funtów jest zwykle zarezerwowane na ważne wydarzenia królewskie. W kwietniu królowa zostanie pierwszym brytyjskim monarchą, który osiągnie 95 lat.

Nowa moneta 5 funtów przedstawia królewski szyfr „EIIR”, umieszczony nad napisem „moje serce i moje oddanie”, będący ukłonem w stronę jej świątecznej audycji z 1957 roku, która jako pierwsza została wyemitowana w telewizji.

Podczas tego przemówienia królowa powiedziała narodowi: „W dawnych czasach monarcha prowadził swoich żołnierzy na polu bitwy, a jego przywództwo przez cały czas było bliskie i osobiste.” „Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nie mogę poprowadzić was do bitwy, nie stawiam wam praw ani nie wymierzam sprawiedliwości, ale mogę zrobić coś innego, mogę wam oddać swoje serce”.

Rocznica urodzin Sir Waltera Scotta, który napisał powieści Waverley, Rob Roy i Ivanhoe i jest uważany za jedną z najsłynniejszych postaci Szkocji, zostanie uczczona monetą 2 funtów.

75. rocznica śmierci autora science fiction HG Wellsa, który napisał takie dzieła jak Wehikuł czasu i Wojna światów, zostanie również zaznaczona na monecie o nominale 2 funtów z przedstawieniem obrazów z jego powieści.

50. rocznica decymalizacji, kiedy weszły w życie nowoczesne monety brytyjskie, zostanie umieszczona na monecie 50 pensów.

75. rocznica śmierci wynalazcy Johna Logiego Bairda, słynącego z pierwszych prototypów telewizora, zostanie upamiętniona na kolejnej nowej monecie 50 pensów.

PoprzedniOrganizacje charytatywne przygotowują 400 posiłków dla bezdomnych
NastępnyNad Wielką Brytanię nadciąga “Bestia za Wschodu”