Start Polecane Normy zawartości substancji szkodliwych w wodzie z kranów w UK są zbyt...

Normy zawartości substancji szkodliwych w wodzie z kranów w UK są zbyt wysokie

771
0

Według naukowców dopuszczalne poziomy toksycznych substancji (PFAS) w wodzie pitnej w Wielkiej Brytanii są zbyt wysokie.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez BBC, w prawie połowie pobranych próbek, poziom PFAS przekraczał europejskie normy bezpieczeństwa. Jednak żadna z nich nie przekroczyła poziomu bezpieczeństwa obowiązującego w Wielkiej Brytanii.

Te substancje chemiczne znajdują się w wielu produktach, takich jak patelnie z powłoką nieprzywierającą, opakowania produktów spożywczych, dywany, meble, piany gaśnicze. Uważa się, że mają one związek z powstawaniem szeregu chorób, w tym raka.

Zgodnie z wytycznymi brytyjskiego Inspektoratu Wody Pitnej stężenie substancji chemicznych PFAS w wodzie przeznaczonej do picia nie może przekraczać 100 nanogramów na litr (ng/l). Powyżej tej wartości należy już podjąć działania w celu obniżenia poziomu tych substancji.

Badania wykazały, że najbardziej rozpowszechnione substancje chemiczne PFAS, PFOA i PFOS, mają prawdopodobny związek z wysokim poziomem cholesterolu, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobami tarczycy, rakiem jąder, rakiem nerek i nadciśnieniem podczas ciąży.

PoprzedniSouthampton w finale wyścigu o tytuł brytyjskie Miasto Kultury
NastępnyCurrys oferuje zniżki w zamian za niechciane urządzenia elektroniczne