Start Wiadomości Nieoczekiwane konsekwencje podwyższenia Living Wage: kolejki, bezrobocie i imigranci z UE

Nieoczekiwane konsekwencje podwyższenia Living Wage: kolejki, bezrobocie i imigranci z UE

917
0

Ogłaszając cele budżetowe na kolejny rok, minister skarbu George Osborne postanowił zabawić się w Świętego Mikołaja i sprezentować Brytyjczykom podwyżkę płacy minimalnej. Początkowa euforia, spowodowana perspektywą gwarantowanych zarobków na poziomie 9 funtów za godzinę powoli ustępuje miejsca zdroworozsądkowej analizie konsekwencji takiego kroku.

Jak twierdzą krytycy nowych rozwiązań budżetowych, Osborne nie przemyślał przede wszystkim wysokości nowego wynagrodzenia minimalnego. Ich zdaniem stawka 9 funtów za godzinę będzie problematyczna zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy będą musieli ciąć koszty tak, aby było ich na podwyżki stać. Paradoksalnie ucierpią również pracownicy, którzy przed 25. urodzinami mogą zostać zwolnieni lub, standardowo, zastąpieni imigrantami ze wschodu UE. Konsekwencje wyższej Living Wage odczujemy nawet w codziennym życiu – wydłużą się… kolejki do kas.

Podwyżka Living Wage do poziomu 9 funtów sprawi, że…

…kolejni imigranci z UE zabiorą Brytyjczykom pracę

Obecna stawka wynagrodzenia minimalnego wynosi 6,5 funta na godzinę i jest porównywalna z tymi, jakie obowiązują w innych bogatych krajach UE (Francja – 6,89; Niemcy – 6,10). „The Independent” ostrzega, że kiedy w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie do 7,20 aby w 2020 osiągnąć 9 funtów, imigranci, którzy teoretycznie mogliby udać się do innych krajów członkowskich, na miejsce pracy wybiorą właśnie UK.

…25-latkowie staną się niezatrudnialni

Wyższa stawka Living Wage będzie przysługiwać tylko pracownikom, którzy ćwierćwiecze mają już za sobą. W związku z tym, istnieje ryzyko, że pracodawcy, zwłaszcza ci z sektora gastronomiczno-usługowego, będą wymagali od kandydatów kompetencji zawodowych Piotrusia Pana, który nigdy nie dorósł, lub w przypadku nie spełnienia tego warunku, zaraz po 25. przyjęciu urodzinowym wręczą im wypowiedzenie.

…Osborne dla niektórych będzie ostatnią osobą, która podniosła im zarobki

Przedsiębiorcy mogą pozyskać środki na podwyżki na trzy sposoby: pomniejszyć zyski, podwyższyć ceny lub oszczędzać na pracownikach. Większość z nich dwa pierwsze rozwiązania skreśli od razu – żaden właściciel firmy nie chce, co zrozumiałe, zarabiać mniej niż by mógł. Z kolei wyższe ceny mogą odstraszyć klientów. Pracowników odstraszyć trudniej, nawet zamrażając na lata ich wynagrodzenia na poziomie stawki minimalnej.

…wydłużą się kolejki w pubach, a obsługa w restauracjach będzie jeszcze bardziej opieszała

Niektórzy pracodawcy, zamiast wykreślać ze swojego słownika termin: „podwyżka” mogą po prostu zatrudniać mniej osób. Dzięki temu w supermarketach pojawi się więcej kas samoobsługowych, kolejki w pubach staną się jeszcze dłuższe, a przywołanie kelnera do stolika będzie wymagało nadzwyczajnej umiejętności skupienia na sobie uwagi. Z danych biura Odpowiedzialności Budżetowej wynika, że wyższa stawka bazowa wpłynie na ograniczenie średniego wymiaru etatu oraz sprawi, że rynek skurczy się o około 60 tysięcy miejsc pracy.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniWłaściciele klubu nocnego w Southampton zwracają się do City Council o pozwolenie na dłuższe godziny otwarcia
NastępnyCo-op kasowało dwukrotnie za te same zakupy – klienci do tej pory nie dostali zwrotów