Start Wiadomości Nielegalni imigranci uciekają z UK… i wracają. Kruczek prawny chroni ich przed...

Nielegalni imigranci uciekają z UK… i wracają. Kruczek prawny chroni ich przed deportacją

1887
0

Nielegalni imigranci spoza Europy znaleźli sposób, aby uniknąć deportacji – krótka „wycieczka” do Włoch wystarczy, aby przyjezdni mogli być pewni, że do domu nie zostaną odesłani.

Do tej pory transporty nielegalnych imigrantów organizowano jedynie w celu dowiezienia ich do kraju docelowego. Jak dowiedziało się jednak BBC, obecnie skalę usług „rozszerzono: przemytnicy zajmują się również wywożeniem imigrantów z UK.

Po przedostaniu się na drugą stronę kanału La Manche, ciężarówka wraz z pasażerami jedzie do Włoch, gdzie składają oni podanie o nadanie satusu uchodźcy. Sam udział w procesie oznacza, że dany imigrant znajduje się „pod ochroną”, czyli nie można go deportować poza granice Unii Europejskiej. Po dopełnieniu wszystkich formalności, ciężarówka z nietypowym „ładunkiem” wraca do UK, a azylanci mają pewność, że jeśli zostaną złapani, wrócą najwyżej do Włoch, a nie do kraju pochodzenia.

Jak twierdzi BBC, której reporter udający imigranta podróżował w jednym z takich transportów, usługa kosztuje 1500 funtów. Ciężarówka w której jechał dziennikarz mieściła 21 osób, głównie Pakistańczyków i Afgańczyków.

Pojazdy opuszczające Wyspy nie są sprawdzane, dlatego też przedostanie się do Francji nie stanowiło żadnego problemu. Służby graniczne zapowiadają, że w związku z szerzeniem się tego typu praktyk, obowiązkowe kontrole na drogach wyjazdowych zostaną wprowadzone od kwietnia tego roku.

ŹRÓDŁOwww.polishexpress.co.uk
PoprzedniAlarm zdrowotny dla Hampshire
NastępnyDavid Cameron niczym Tom Cruise. “Mission Impossible” mu niestraszna