Start Wiadomości NHS wprowadza obowiązkowe kontrole paszportowe

NHS wprowadza obowiązkowe kontrole paszportowe

786
0
Photo credit: lydia_shiningbrightly / Foter / CC BY

W myśl nowych regulacji, których celem jest walka z tzw. „medycznymi turystami”, pacjenci prowadzonych przez NHS szpitali będą musieli udowodnić posiadanie brytyjskiego obywatelstwa okazując ważny paszport.

Ministerstwo Zdrowia nałożyło na placówki szpitalne „prawny obowiązek” identyfikacji i zgłaszania wszystkich osób, które nie są uprawnione do otrzymywania bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Usługi, z których korzystają przyjezdni, kosztują Ministerstwo Zdrowia około dwóch miliardów funtów rocznie. Od tej pory te oddziały NHS, które nie będą w stanie wyegzekwować od zagranicznych pacjentów opłat za zabiegi, zostaną ukarane wysokimi karami finansowymi.

Do darmowej opieki zdrowotnej uprawnieni są jedynie ci imigranci z krajów nienależących do UE, którzy na terenie Wielkiej Brytanii przebywają dłużej niż sześć miesięcy.

Nowe zasady popierają przedstawiciele organizacji reprezentujących prawa pacjentów. Roger Gross z Patient Concern twierdzi, że noszenie ze sobą paszportu to niewielka cena w porównaniu z oszczędnościami, jakie można dzięki temu wygenerować: „Pieniądze odzyskane w ten sposób zostaną spożytkowane na podwyższenie standardu usług, z których korzystają obywatele UK” – przekonuje Gross.

Z szacunków Departamentu Zdrowia wynika, że wprowadzając nowe regulacje w latach 2017 – 2018 NHS zaoszczędzi około 500 milionów funtów.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniHampshire leży na kopalni złota. Złoża ropy pod południową Anglią
NastępnyCouncile wychowują właścicieli psów – 100 funtów kary za pozostawione nieczystości