Start Polecane News Sky: udaremniono zamach na Theresę May

News Sky: udaremniono zamach na Theresę May

771
0

Brytyjskie służby bezpieczeństwa udaremniły zamach na premier Wielkiej Brytanii – poinformowała telewizja News Sky.

Jak poinformowała telewizja News Sky atak miał mieć podłoże islamistyczne, a  w związku z jego przygotowywaniem aresztowano dwie osoby – 20-letniego Naaimur Zakariyah Rahmana z Londynu oraz 21-letniego Mohammeda Aqib Imrana z Birmingham. Z informacji przekazanych przez dziennikarzy wynika, że zatrzymani zamierzali zdetonować materiały wybuchowe na Downing Street, a ich eksplozja miała posłużyć do stworzenia chaosu ułatwiającego zamordowanie Theresy May.

Przy rozszyfrowaniu planów potencjalnych zamachowców współpracowali funkcjonariusze londyńskiej policji, policji okręgu West Midlands oraz pracownicy wywiadu MI5.

Policja w Londynie poinformowała, że 28 listopada faktycznie doszło do zatrzymania Naaimura Rahmana i Mohammeda Imrana, którzy są podejrzani o działania terrorystyczne. Służby nie potwierdziły jednak, że zamierzali oni dokonać zamachu na brytyjską premier.

Szefa kontrwywiadu MI5 Andrew Parkera poinformował, że w tym roku służbom udało się udaremnić dziewięć ataków. Pięciu niestety nie udało się zapobiec, doszło do nich w hali koncertowej w Manchesterze, w pobliżu londyńskiego targu Borough Market i przed meczetem w Finsbury Park, na Moście Westminsterskim oraz na London Bridge.