Start Polecane News Sky: Polacy palą śmieciami, by ogrzać swoje domy

News Sky: Polacy palą śmieciami, by ogrzać swoje domy

629
0

– W jednym z polskich miast mieszkańcy palą śmieci, aby ogrzać swoje domy, a zasoby węgla w lokalnej kopalni są prawie wyczerpane – pisze brytyjski portal News Sky, który porównuje problem smogu w Polsce do stolicy Indii, Nowego Delhi.

News Sky zauważa, że Katowice i okoliczne tereny są jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w Europie, a ostatnie badania wykazały, że 33 z 50 najbrudniejszych miast w Unii Europejskiej znajduje się właśnie w Polsce. John Spark, autor artykułu pisze również, że unijna Agencja Ochrony Środowiska oszacowała, iż fatalna jakość powietrza w Polsce spowodowała ponad 45 000 przedwczesnych zgonów.

– Ostatniej zimy w Polsce doszło do tak zwanej powietrznej apokalipsy, ponieważ domy i elektrownie zasilane węglem wytworzyły poziom zanieczyszczeń porównywalny do tego w Pekinie i Nowym Delhi. Nie wydawało się to jednak zbytnio przeszkadzać prawicowemu rządowi Prawa i Sprawiedliwości, który wspiera przemysł węglowy i odmawia inwestowania w energię odnawialną – pisze Spark.

Autor artykułu pisze też o rozmowach z górnikami, którzy obawiają się zamknięcia kopalni i przypomina o wypowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, według którego „smog to zagrożenie troszkę bardziej teoretyczne niż palenie tytoniu”.

– Zadanie polegające na ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza spadło na władze lokalne. Rada Miejska Katowic oferuje system, dzięki któremu mieszkańcy mogą zamieniać stare piece węglowe na piece gazowe, ale mieszkańcy sami najpierw muszą ponieść koszty i czekać, aż rada je zwróci. Polska stoi w obliczu poważnego kryzysu jakości powietrza. Tyle było dla nas jasne, kiedy odwiedziliśmy miejsce w pobliżu szpitala położniczego na przedmieściach Katowic. Mieszkańcy palili węgiel i śmieci, aby ogrzewać swoje domy, a powietrzu unosił się gęsty dym – pisze autor reportażu.