Start Wiadomości Nawet 700 tys. skażonych jajek mogło dotrzeć na Wyspy

Nawet 700 tys. skażonych jajek mogło dotrzeć na Wyspy

620
0

Początkowo szacowano, że na brytyjski rynek trafiło zaledwie 20 tysięcy jajek skażonych fipronilem. Teraz Food Standards Agency (FSA) poinformowała, że liczba ta mogła sięgnąć nawet 700 tysięcy. Służby jednak uspokajają, że nie stanowią one poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Fipronil to środek owadobójczy, stosowany przeciwko pchłom i kleszczom. Na początku czerwca znaleziono go w jajkach pochodzących z jednej z belgijskich ferm. Początkowo sądzono, że to odosobniony przypadek, jednak skala problemu okazała się znacznie większa – skażone jajka trafiły również do Holandii, Niemiec i Francji.

FSA podkreśla, że liczba skażonych jajek to zaledwie 0,007 proc. wszystkich jaj spożywanych w ciągu roku na Wyspach. Agencja zapewnia, że aż 85 proc. jaj konsumowanych przez Brytyjczyków pochodzi z Wielkiej Brytanii.

Mimo niewielkiego zagrożenia, sklepy Sainsbury’s, Morrisons, Waitrose i Asda wycofały ze sprzedaży w sumie 11 produktów – kanapki, sałatki oraz majonez.

Szacuje się łączna liczba jajek nienadających się do spożycia wynosi około 10 milionów. Sieć marketów Aldi już wycofała ze sprzedaży wszystkie jajka, a w Holandii trwa na olbrzymią skalę ubój drobiu. Używanie fipronilu na farmach zwierzęcych jest zakazane. U ludzi, przy dużym spożyciu może powodować uszkodzenie wątroby, nerek i gruczołów limfatycznych.