Start Polecane Naukowcy twierdzą, że czujniki wózków w supermarketach mogą pomóc w identyfikacji ryzyka...

Naukowcy twierdzą, że czujniki wózków w supermarketach mogą pomóc w identyfikacji ryzyka udaru mózgu

464
Image by Kevin Campbell from Pixabay

Naukowcy twierdzą, że wózki w supermarketach mogą być używane do ratowania życia, pomagając zidentyfikować osoby zagrożone udarem za pomocą czujników instalowanych w uchwytach.

Według British Heart Foundation jedna na 45 osób w Wielkiej Brytanii żyje z migotaniem przedsionków (AF), które powoduje nieprawidłowy rytm serca i może zwiększać ryzyko udaru mózgu. Chociaż ludzie mogą być nieświadomi swojej choroby, wczesne wykrycie i postawienie diagnozy jest ważne, ponieważ możliwe jest leczenie.

Teraz naukowcy opracowali pomysłowe podejście do identyfikacji osób zagrożonych: zainstalowali czujniki elektrokardiogramu (EKG) w uchwytach wózków sklepowych, aby sprawdzać dorosłych pod kątem nieprawidłowych rytmów serca podczas zakupów.

W badaniu, przeprowadzonym w czterech supermarketach Sainsbury’s w ciągu trzech miesięcy, wzięło udział 2155 dorosłych.

Uczestników poinstruowano, aby trzymali rączkę wózka przez co najmniej 60 sekund. Jeśli czujniki wykrywały oznaki AF, na rączce wózka migał czerwony krzyżyk, a zielony haczyk wskazywał, że nie wykryto żadnych objawów. W kolejnym badaniu przesiewowym wszystkim uczestnikom sprawdzono puls.

Wyniki, zaprezentowane w piątek na Acnap 2023, kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, ujawniły, że kiedy kardiolog rozpatrzył dane EKG 220 uczestników, którzy zgodzili się na analizę swoich danych i zostali oznaczeni jako potencjalnie chorzy na AF, u 59 uczestników zdiagnozowano tę chorobę – 39 z nich było wcześniej nieświadomych, że są dotknięte chorobą, a następnie skontaktowano się z nimi w celu umówienia wizyty u kardiologa.