Start Polecane Najwyższa inflacja od ponad 9 lat. Rosną ceny w sklepach

Najwyższa inflacja od ponad 9 lat. Rosną ceny w sklepach

562
0

Krajowe Biuro Statystyczne poinformowało, że roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wyniosła w sierpniu 3,2 proc., co jest najwyższym poziomem od ponad 9 lat, zaś wzrost w porównaniu z lipcem jest największy od prawie ćwierć wieku.

Rosną ceny w sklepach. Drożeje przede wszystkim żywność. Oficjalne dane pokazują, że wzrost kosztów życia mierzony wskaźnikiem cen konsumpcyjnych osiągnął 3,2% w ciągu roku do sierpnia.

Krajowe Biuro Statystyczne zaznacza jednak, że tak wysoka inflacja będzie prawdopodobnie zjawiskiem tymczasowym. Wskazuje, że jednym z powodów jest wzrost cen w restauracjach oraz cen usług turystycznych. Innymi przyczynami wysokiej inflacji są ceny paliwa, które są obecnie najwyższe od września 2013 roku oraz wzrost cen samochodów używanych – o ponad 18 proc. w ciągu ostatnich czterech miesięcy.

Rosnąca inflacja jest obecnie problemem w większości rozwiniętych gospodarek, bo po złagodzeniu restrykcji covidowych rośnie podaż, za czym jeszcze nie nadąża przywracanie łańcuchów dostaw. W Wielkiej Brytanii presję cenową dodatkowo wzmagają problemy z dostawami towarów, co jest wynikiem deficytu kierowców w transporcie towarowym, będącym efektem pandemii oraz Brexitu.

PoprzedniPociągi mogą kursować z Southampton na ruchliwe stacje co 30 minut
NastępnySpecjalne uprawnienia wykorzystywane do zwalczania przestępczości w pobliżu wieżowca w Southampton