Start Polecane Najszybszy w historii spadek realnych płac w UK

Najszybszy w historii spadek realnych płac w UK

506
0

Obecna inflacja w UK spowodowała najszybszy w historii spadek realnych płac, czytamy na BBC News.

Podczas gdy średnie wynagrodzenia wzrosły o 4,7% w okresie od kwietnia do czerwca, to inflacja (czyli podwyżki cen) znacznie przewyższyła tempo ich wzrostu. W rezultacie „realna siła nabywcza” zarobków spadła o 3% – podało Krajowe Biuro Statystyczne (ONS).

Budżety gospodarstw domowych obciążają gwałtownie rosnące rachunki za energię, jak również wyższe koszty żywności i paliwa.

Wzrost cen spowodował, że wskaźnik inflacji w Wielkiej Brytanii osiągnął najwyższy od 40 lat poziom, wynoszący 9,4%, a według prognoz jego aktualna wartość, która ma zostać opublikowana jutro, będzie znacznie wyższa.

Dane statystyczne zwróciły również uwagę na lukę pomiędzy wzrostem płac w sektorze publicznym i prywatnym. Płace w sektorze prywatnym wzrosły o 5,9%, podczas gdy osoby pracujące w sektorze publicznym odnotowały wzrost płac o 1,8% – co według Darrena Morgana, dyrektor ds. statystyki gospodarczej w ONS jest „największą różnicą, jaką zanotowaliśmy od 20 lat”.

Rosnące koszty utrzymania – które w czerwcu osiągnęły poziom 9,4% – spowodowały apele pracowników i związków zawodowych o podwyżki płac, a niektóre sektory, takie jak przemysł kolejowy, podjęły akcję strajkową w ostatnich tygodniach.

W zeszłym miesiącu rząd ogłosił podwyżki płac dla milionów pracowników sektora publicznego, w tym nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy, policjantów i członków sił zbrojnych. Jednak większość przyznanych podwyżek nie przekroczyła aktualnej stopy inflacji, a ministrowie argumentują, że duże podwyżki napędzałyby kolejne podwyżki cen towarów.

PoprzedniPo ulewnych deszczach ścieki trafiły na dziesiątki plaż w Anglii i Walii
NastępnyStrajki na kolei: Pasażerowie doświadczają zakłóceń w podróżowaniu