Start Wiadomości Najbardziej wpływowy paszport na świecie

Najbardziej wpływowy paszport na świecie

1551
0

Paszport brytyjski zajął czwarte miejsce w rankingu na najbardziej wpływowy paszport na świecie, wynika z badań przeprowadzonych przez GoEuro.

W rankingu wzięto pod uwagę koszty, liczbę godzin, które trzeba przeznaczyć na wyrobienie paszportu, okres ważności dokumentu oraz do jak wielu krajów można dzięki niemu dostać się bez wizy.

Brytyjski paszport okazał się jednym z najbardziej „użytecznych” pod wymienionymi względami, uprawniającym jego posiadacza do wizyty w 174 krajach bez konieczności wyrabiania wizy oraz koszcie wyrobienia dokumentu wynoszącym „zaledwie” 73 funtów.

Dla porównania paszport amerykański uprawnia do wjazdu (bezwizowego) do takiej samej liczby krajów, jednak jego wyrobienie kosztuje o 16 funtów więcej.

Szwedzki paszport został uznany za najcenniejszy, uprawniający do podróży do 174 krajów przy koszcie jego wyrobienia zamykającym się w kwocie 28 funtów.

Na ostatnim miejscu znalazł się dokument Afganistanu – uprawniający jedynie do dostania się do 28 krajów przy koszcie 69 funtów.

Przed Wielką Brytanią w rankingu uplasowały się – Finlandia i Niemcy, które prześcignęły Wyspy pod względem kosztów wyrobienia paszportu i czasu na jego oczekiwanie.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniE4 przestanie nadawać w dniu wyborów. „Zachęcimy nastolatki do głosowania”
NastępnyFarage woli imigrantów z Indii niż z Polski