Start Polecane Nabywcy domów w Southampton zapłacili 15 milionów funtów opłaty skarbowej

Nabywcy domów w Southampton zapłacili 15 milionów funtów opłaty skarbowej

453
0

Nabywcy domów w Southampton zapłacili w zeszłym roku 15 milionów funtów opłaty skarbowej tzw. stampduty. Teraz branża nieruchomości domaga się przedłużenia obecnego zwolnienia z tego podatku.

Nowe dane z HM Revenue and Customs pokazują, że nabywcy domów w Southampton zapłacili około 15 milionów funtów podatku skarbowego w ciągu roku do marca, a kolejne 5 milionów funtów od nieruchomości niemieszkalnych. Wynikało to z 4100 transakcji dotyczących nieruchomości o łącznej wartości 1 miliarda funtów.

Zwykle każdy nabywca domu musi zapłacić podatek skarbowy od wszystkich nieruchomości powyżej 125 000 GBP lub 300 000 GBP dla kupujących po raz pierwszy. Jednak w lipcu Ministerstwo Skarbu ogłosiło tymczasowe wakacje od opłaty skarbowej, aby zachęcić ludzi do kupowania domów w środku pandemii koronawirusa.

Dotyczy to wszystkich sprzedaży o wartości 500 000 GBP lub mniej do kwietnia 2021 r., a rząd powiedział, że zaoszczędzi to kupującym średnio 4500 GBP. Chociaż do końca oferty pozostały jeszcze miesiące, system jest już pod presją. Specjaliści od nieruchomości wzywają rząd do podjęcia szybkich działań w celu zmniejszenia presji na rynek.

Grupy, takie jak National Association of Estate Agents Propertymark, Guild of Property Professionals, Residential Property Surveyors Association i przewoźnicy Bold Legal Group, wysłały list do kanclerza Rishi Sunaka, wzywając do „pilnych działań”. Chcą, aby rząd przedłużył urlop skarbowy o co najmniej sześć miesięcy i ogłosił to przed Bożym Narodzeniem.

Rzecznik skarbu HM powiedział, że rząd prowadzi przegląd podatku od opłat skarbowych i uważnie monitoruje rynek. Dodał: „Tymczasowa obniżka opłat skarbowych pomaga chronić setki tysięcy miejsc pracy, które są uzależnione od rynku nieruchomości poprzez stymulowanie działalności gospodarczej.”