Start Wiadomości Mit polskiej średniej pensji. Ile tak naprawdę zarabiają Polacy?

Mit polskiej średniej pensji. Ile tak naprawdę zarabiają Polacy?

1019
0

W większości średnich i dużych firm i przedsiębiorstw przeciętne wynagrodzenie jest znacznie niższe niż średnia płaca w Polsce – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W Polsce systematycznie rośnie wysokość średniego wynagrodzenia. W pierwszym kwartale tego roku wynosiło ono dokładnie 4055 złotych – czyli aż 4,1 proc. więcej, niż rok temu. Niestety, te wskaźniki nie przekładają się na wzrost liczby dobrze opłacanych pracowników.

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, w aż 59 proc. firm przemysłowych, 56 proc. firm budowlanych i 60 proc. przedsiębiorstw handlowych przeciętne zarobki pracowników były niższe, niż średnia płaca. Gdy do tych wartości dodamy mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają ludzi za stawki nawet połowę niższe od średniej płacy – okaże się, że mimo optymistycznych danych gospodarczych zarobki Polaków pozostawiają bardzo wiele do życzenia.

Większość osób pracujących na terenie Polski zarabia znacznie mniej niż średnia płaca. Do zatrudniania pracowników za takie stawki przyznaje się aż 5,5 tysiąca firm branży przemysłowej spośród 7,6 tysiąca, które operują w tej gałęzi gospodarki.

Powyżej 5 tysięcy złotych miesięcznie zarabiali natomiast pracownicy ok. 640 przedsiębiorstw – jest to jednak liczba o 140 niższa, niż rok temu. Największe spadki dotknęły branży budowlanej, transportu i handlu.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniBrytyjscy przedsiębiorcy obawiają się Brexitu
NastępnyKoniec zasiłkowego raju w UK. Pracownicy sami będą wypłacać sobie chorobowe i zasiłki