Start Polecane Mikroplastik odkryty w brytyjskiej wodzie wodociągowej

Mikroplastik odkryty w brytyjskiej wodzie wodociągowej

719
0

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do pilnych badań potwierdzających negatywny wpływ mikroplastiku na zdrowie ludzkie i ryzyko wchłaniania go do organizmu, po potwierdzeniu, że w wodzie pitnej znajdują się drobne fragmenty plastiku.

W swojej pierwszej ocenie dotyczącej zanieczyszczenia tworzywem sztucznym WHO stwierdziło, że 50 badań wykazało, że mikroskopijne cząsteczki znajdują się w wodzie i mogą zostać wchłonięte przez ludzkie ciało. Profesor Peter Jarvis z Cranfield University, jeden z autorów raportu, powiedział Sky News, że woda z kranu w Wielkiej Brytanii zawiera od zera do 10 mikroplastycznych elementów w każdym litrze. Ale woda butelkowana może zawierać kilkaset.

Tam, gdzie istnieje możliwość interakcji wody z tworzywem sztucznym, istnieje szansa, że ​​plastik dostanie się do źródła wody – powiedział. Istnieje większe ryzyko narażenia działania tworzyw sztucznych na wodę butelkowaną niż wodę z kranu. Dowody wskazują na samą nakrętkę jako główny czynnik wpływający na tworzywa sztuczne w wodzie.

Raport WHO mówi, że cząstki są zbyt małe, aby można je było zobaczyć gołym okiem, prawdopodobnie zostaną wchłonięte przez ludzki organizm, ale jednoznacznych wniosków na temat ryzyka nie można jeszcze ustalić.

Dr Maria Neira, specjalista ds. zdrowia publicznego i środowiska w WHO, powiedziała: – Musimy pilnie dowiedzieć się więcej na temat wpływu mikroplastików na zdrowie, ponieważ są one wszędzie, w tym w naszej wodzie pitnej.

Badania wykazały również mikroplastik w owocach morza, glebie, lodzie arktycznym i powietrzu.

Są one wytwarzane przez zużycie materiałów plastikowych, takich jak lakier poliuretanowy, opony samochodowe i wilgotne ściereczki. Sweter poliestrowy może zrzucić 700 włókien plastikowych podczas każdego prania.

WHO wezwała do ograniczenia zanieczyszczenia tworzywem sztucznym w celu zmniejszenia narażenia ludzi i środowiska.

Tego samego zdania jest Imogen Napper, naukowiec zajmujący się mikroplastikami i Sky Ocean Rescue Scholar. – Jak usunąć coś tak małego ze środowiska? Żyjemy w epoce plastiku i istnieją oczywiście korzyści, ale musimy zmienić wiele rzeczy. Nie potrzebujemy takich sytuacji, jak np. banany owinięte w plastik, gdy mają już swoją własną, naturalną warstwę ochronną.

Kampania Sky’s Ocean Rescue zachęca ludzi do ograniczania ilości plastików jednorazowego użytku. Możesz dowiedzieć się więcej o kampanii oraz jak się w nią zaangażować na www.skyoceanrescue.com

ŹRÓDŁOgoniec.com
Poprzedni29-latek zaatakowany w parku w centrum Southampton
NastępnyPolicja wezwana na parking Sansbury’s po tym, jak dziecko zostało „zostawione w samochodzie”