Start Wiadomości Mieszane reakcje Europy na plan Theresy May dotyczący Brexitu

Mieszane reakcje Europy na plan Theresy May dotyczący Brexitu

908
0

Po wygłoszonym we wtorek planie rządu dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, Europa ma mieszane uczucia. Jedni wyrażają ubolewanie na niektóre pomysły brytyjskiej premier, inni cieszą się z priorytetów, jakie obrała sobie Theresa May.

Od referendum w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej minęło już prawie 7 miesięcy, dlatego niektórzy europejscy przywódcy cieszą się, że wreszcie poznali przynajmniej zarys planów brytyjskiego rządu.

Szef MSZ Niemiec uznał wystąpienie brytyjskiej premier za pozytywny krok i zapewnił, że jego kraj pragnie zachować bliskie relacje z Londynem.

Premier Szwecji wyraził ubolewanie z podejścia, jakie wybrał brytyjski rząd. Według niego większość Europy wolałaby bliższe stosunki z UK po wyjściu tego kraju z Unii.

Jednak wszyscy jednomyślnie przyznali, że to dobrze, że jest w końcu więcej jasności, jeśli chodzi o kierunek wybrany przez Wielką Brytanię.

W swoim wystąpieniu we wtorek Theresa May zapowiedziała m.in. wyjście Wielkiej Brytanii z unijnego rynku. Dodała, że jej kraj będzie chciał wypracować ambitne porozumienie o wolnym handlu z UE.

PoprzedniPo Brexicie UK będzie rajem podatkowym?
NastępnyUK: Mamy z dziećmi muszą ustąpić miejsca niepełnosprawnym