Start Wiadomości MFW: Wielka Brytania z najwolniejszym wzrostem wśród krajów G7 w 2023r.

MFW: Wielka Brytania z najwolniejszym wzrostem wśród krajów G7 w 2023r.

333
0

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega Wielką Brytanię przed najwolniejszy wzrostem w grupie najbogatszych gospodarek G7 w przyszłym roku.

Przewiduje, że wzrost w Wielkiej Brytanii spadnie do zaledwie 0,5% w 2023 r., znacznie mniej niż prognozowany poziom 1,2%  w kwietniu.

Światowa gospodarka, dotknięta wojną na Ukrainie i Covid-19, skurczyła się po raz pierwszy od 2020 roku, powiedział MFW.

W obliczu zahamowania wzrostu w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie, świat „może wkrótce stanąć na krawędzi globalnej recesji”.

„Wiemy, że ludzie odczuwają wpływ rosnących cen, spowodowanych globalnymi czynnikami gospodarczymi, wywołanymi przez nielegalną rosyjską inwazję na Ukrainę” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Ministerstwa Skarbu Wielkiej Brytanii, dodając, że pomoc dla gospodarstw domowych obejmowała 400 funtów zniżki na rachunki za energię plus obniżki podatków osobistych o wartości do 330 funtów rocznie.

MFW obniżył swoją prognozę globalnego wzrostu na 2022 r. do zaledwie 3,2% i ostrzegł, że ryzyko spowolnienia jest jeszcze poważniejsze.

Powiedział, że za spowolnienie w dużej mierze odpowiadają szybko rosnące ceny, a gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa są uciskane przez kombinację wyższych cen i wyższych kosztów finansowania zewnętrznego, ponieważ decydenci podnoszą stopy procentowe, aby spróbować przeciwdziałać inflacji.

PoprzedniTymczasowe światła drogowe na Bursledon Road nie działają
NastępnyDwie osoby próbowały ukraść paliwo ze stacji benzynowej Shell przy Redbridge Road