Start Brexit May przygotowuje się do walki z Brukselą o prawa obywateli?

May przygotowuje się do walki z Brukselą o prawa obywateli?

780
0

Brytyjska premier zapowiedziała, że obywatele Unii Europejskiej, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii w okresie przejściowym po Brexicie, nie powinni mieć takich samych praw, jak ci, którzy przybyli wcześniej.

Przemawiając do dziennikarzy podczas wizyty w Chinach, Theresa May zasygnalizowała, że przygotowuje się do walki z Brukselą w związku z jej żądaniami, aby obywatele UE, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii w okresie przejściowym mieli takie same prawa, jak imigranci, którzy przybyli przed tym okresem.

– Istnieje wyraźna różnica pomiędzy tymi, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii przed Brexitem, oraz tymi, którzy przyjadą po wyjściu ze wspólnoty – w marcu 2019 roku. Kiedy w grudniu uzgadnialiśmy umowę dotyczącą praw obywatelskich, zrobiliśmy to na podstawie tego, że ludzie, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii, gdy byliśmy członkami UE, mieli pewne oczekiwania – powiedziała szefowa brytyjskiego rządu. – Zawarliśmy porozumienie, które zapewniło im możliwość kontynuowania życia w sposób, w jaki chcieli. Dla tych, którzy przyjadą w marcu 2019 roku, prawa będą wyglądały inaczej, ponieważ przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, wiedzą, że jest ona poza UE – dodała May.

Taki pomysł odrzuca Unia Europejska, która postawiła warunek, że w okresie przejściowym, który ma trwać od 29 marca 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku, prawa muszą być takie same dla wszystkich obywateli, bez względu na datę ich przyjazdu. Komentarz May skrytykowali również brytyjscy przedsiębiorcy, którzy w większości opierają się na pracownikach z Unii Europejskiej.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniJedna z głównych dróg w Southampton zamknięta przez cztery tygodnie
NastępnyPark rozrywki w Hampshire otwiera nową atrakcję dla zwiedzających