Start Polecane Masz jeszcze stare £10? Od marca straci ważność

Masz jeszcze stare £10? Od marca straci ważność

818
0

Stare banknoty dziesięciofuntowe z wizerunkiem Karola Darwina od 1 marca przestaną być oficjalnym środkiem płatniczym. 

14 września 2017 roku do obiegu weszły nowe banknoty o nominale £10, na których widnieje wizerunek angielskiej pisarki Jane Austen, autorki takich powieści jak „Duma i Uprzedzenie” czy „Rozważna i Romantyczna”. Tym samym nowe pieniądze zastąpiły stare, które swoją ważność stracą 1 marca. Po tym okresie nie będzie można nimi nigdzie zapłacić, ale w urzędach pocztowych, czy też bankach nadal będzie można wymienić je na ich nowe, polimerowe odpowiedniki.

Jak informuje The Guardian, w obiegu wciąż znajdują się setki starych dziesięciofuntówek, których łączna wartość szacowana jest na ponad dwa miliardy funtów.

Nowe £10 wykonane jest z polimeru. Bank of England zapewnia, że nowy banknot nie ulegnie zniszczeniu nawet, gdy zostanie wyprany w pralce, lub gdy zostanie na niego wylana gorąca kawa. Jest on również wyposażony w najnowsze zabezpieczenia, by zapobiegać jego fałszowaniu. Dodatkowo na polimerowej dziesięciofuntówce znalazły się specjalnie znaki dla osób niewidomych, tak by ułatwić im rozpoznawanie nominału.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniŻołnierze z czasów I wojny światowej pojawią się w Southampton
NastępnyHome Office ma nowe narzędzie do wykrywania eksternistycznych treści