Start Wiadomości Maria Sadowska i Liliana Urbańska na V Jubileuszowym Kongresie Polek w Londynie

Maria Sadowska i Liliana Urbańska na V Jubileuszowym Kongresie Polek w Londynie

266
0

Piosenkarka, scenarzystka i reżyserka Maria Sadowska oraz jej mama Liliana Urbańska będą gośćmi V Kongresu Polek w Londynie. Obie panie wezmą udział w panelach dyskusyjnych oraz w części galowej.

Liliana Urbańska to piosenkarka i instrumentalistka powojennego pokolenia. Współpracowała z Krzysztofem Komedą, śpiewała w zespole Meteory, w 1960 roku zdobyła nagrodę na Festiwalu w Opolu. Wraz z mężem Krzysztofem Sadowskim, pianista i kompozytorem jazzowym, stworzyli Fundację Wspierającą Dzieci Uzdolnione Muzycznie „Tęcza”.

Pani Liliana na V Jubileuszowy Kongres Polek przyjeżdża, aby wziąć udział w panelu dyskusyjnym „Relacja matka – córka. Autonomia czy kulturowa zależność”. Zabierze głos jako artystka i jednocześnie matka artystki.

O jej córce Marii Sadowskiej zrobiło się bardzo głośno za sprawą jej filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” (2017), który osiągnął sukces komercyjny,zdobył liczne nagrody i nominacje, był prezentowany na festiwalach w Rosji i Wielkiej Brytanii. Maria w czasie V Kongresu Polek opowie o tym, jak widzi zagadnienie równouprawnienia z perspektywy kobiety w show-biznesie. W tym panelu wystąpią także dziennikarka Kasia Madera, ekspertka HR Anna Lewis i działaczka społeczna Ewa Gluza.

Film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”przyczynił się do rozsławienia postaci Michaliny Wisłockiej, która była motorem napędowym rewolucji seksualnej w Polsce, a która nie była do końca znana młodemu pokoleniu Polek i Polaków. W części galowej Kongresu reżyserka Maria Sadowska wraz z dr Alicją Długołęcką, seksuolożką i konsultantką merytoryczną w produkcji filmu odpowiedzą na pytanie, jak to się stało, że Wisłocka stała się bohaterką narodową.

W części galowej poznamy także zwyciężczynie plebiscytu internetowego „Polska jest kobietą” oarz dowiemy się, która z finalistek konkursu zgarnie tytuł Polki Roku Jubileuszowego oraz Nagrodę Publiczności. Do finału zakwalifikowały się trzy inspirujące Polki, żyjące i działające na emigracji: Ewa Gluza, Anna Jańczuk i Agnieszka Kołek.

Na koniec organizatorzy zapraszają na koncert jazzowy zespołu Leszek Kulaszewicz Quartet, jubileuszowy tort i lampkę wina.

Więcej informacji na ten temat w zaktualizowanym programie (poniżej)

O Kongresie

To już piąty zorganizowany w Londynie Kongres Polek, który czerpie z tradycjiorganizowanych w Polsce Kongresów Kobiet. Tematem przewodnim kongresu jest „Równouprawnienie – oczywistość czy wyzwanie?”. Ambasadorką V Jubileuszowego Kongresu Polek jest Kasia Madera, prezenterka BBC World walcząca o równość płac wśród dziennikarek i dziennikarzy.

„Kongres Polek w Wielkiej Brytanii to fantastyczna platforma wymiany opinii i doświadczeń. Zachęcam serdecznie wszystkich do udziału w tym nadzwyczajnym wydarzeniu” – zachęca Kasia Madera.

Historia Kongresów sięga 2013 roku, kiedy to odpowiadając na potrzeby środowiska stworzono platformę do rozmów o problemach, wyzwaniach i możliwościach stojących przed Polkami w Wielkiej Brytanii, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

W dyskusjach panelowych wezmą udział eksperci i specjalistki ze świata biznesu, nauki, mediów, edukacji i psychologii, a przerwy pomiędzy poszczególnymi panelami to okazja do networkingu i integracji społeczności Polek na Wyspach.

Szczegółowe informacje dotyczące programu Kongresu:

http://krolestwopolek.eu/kongres

Internetowa rejestracja na Kongres trwa do 6 kwietnia w serwisie internetowym Eventbrite pod linkiem:

bit.ly/KongresPolek

W cenie biletu – bufet kawowy wraz z poczęstunkiem, kieliszek wina na wieczornej galioraz pakiet upominków od naszych sponsorów.

W skrócie:

V Jubileuszowy Kongres Polek w Wielkiej Brytanii

Data: 7 kwietnia 2018 r.

Godziny: od 11:00 (rejestracja od 10:30) do 21:00

Miejsce: Sala Teatralna, POSK, 238-246 King Street, Hammersmith, London W6 0RF (najbliższa stacja metra: Ravenscourt Park)